Kedi Türleri

Exotic Shorthair Irk Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair en tatlı kedi türleri dendiğinde akla gelen ilk kedi türlerinden birisidir. Sahip oldukları sevimli görünüş sebebiyle insanların en çok tercih ettiği bu kedi ırkıdır. Aynı zamanda oyuncu ve cana yakın olmaları ile de tercih edilmektedir. Dünyada ve ülkemizde popüler kedi türleri arasında yer alan Exotic Shorthair ırkı hakkında en çok merak edilen konuların başında bu ırkın genel özellikleri ve bakımı gelmektedir. Eğer siz de Egzotik Shorthair kedi ırkının genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bakımı ile ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Exotic Shorthair Özellikleri

İran kedisi ile American Shorthair ırklarının birleşimiyle oluşan Exotic Shorthair ırkı, dış görünüş olarak İran kedilerini andırmaktadır. Geniş ve yuvarlak bir kafa yapısı olan bu kedi ırkının kulakları küçük, yanakları ise tombuldur. Bu özellikleri sayesinde çok sevimli bir görünüme sahiptirler. E. Shorthair, fazla büyüyen bir kedi ırkı değildir, ağırlık olarak da 3.5 ile 6 kg arasında olur. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile çok iyi anlaşan Egzotik Shorthair, özellikle çocuklu çiftler tarafında çok tercih edilmektedir. Oyuncu bir ırk olması da kedisiyle oyunlar oynamak isteyen kişilerin en çok sevdiği özelliktir. Tek başına kaldığında bile oyuncaklarıyla oynayıp oyalanabilen Egzotik Shorthair, uslu bir kedi türü olarak da dikkat çeker. Zeki oldukları için kolaylıkla eğitim alabilirler. Üstelik akıllardaki “Kediler nankördür” imajını yıkar bir şekilde sahiplerine çok düşkün olan bu kedi türü size harika bir dost olacaktır.

Exotic Shorthair Bakımı

Kedi bakımı söz konusu olduğunda Exotic Shorthair meşgul kişilerin imdadına yetişir. Kısa ve yumuşak tüyleri sayesinde bu kedi türü çok fazla tüy bakımı gerektirmez. Elbette tüylerini ne kadar sık tararsanız her zaman o kadar iyi olacaktır; bunun yanında, haftada bir veya iki kere tüylerini taramak yeterlidir. E. Shorthair kedileri çoğu kedi türünün aksine arada yıkanabilmektedir. Bizim tavsiyemiz E. Shorthair kedinizi ayda bir ya da iki defa yıkamanız ve yıkadıktan sonra tüylerini iyice kurulamanızdır. Eğer kurulama işlemini iyi yapmazsanız kediniz hastalanabilir.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok güzel bir cins kedi Bundan almak istiyorum bilgiler kafamdaki sorulara cevap buldum teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu