GenelKöpek Türleri

En Koruyucu Köpek Türleri – En Sadık 10 Köpek

Koruyucu köpek türleri; insan oğlunun köpekleri evcilleştirmedeki ilk amaçlarından biride kendilerini ve mallarını koruma amaçlarıydı. Zaman içerisinde bir çok tür bunu başardı. Sadakat köpeklerle bağdaşmış bir kavram olabilir. Fakat her köpek türünün davranış ve karakter özelliklerinin farklı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Kişinin de köpeğine olan davranışları köpeğin sadakat oranını değiştirir.

Sadakat her ne kadar bağlılık anlamına geliyormuş gibi görünse de bu durum köpeklerde farklıdır. Bazı cins köpekler evde sadece şımarık bir şapşal rolü yapsa da bazı ırklar sahiplerini korumak için canlarını ortaya koyacaktır. Kimi ırklar sahibini uzun süreler görmeyebilir fakat bu sadakatlerinden bir şey eksiltmez. Köpek sahibini gördüğünde her ne olursa olsun onun arkasından gidip yanında olmaya devam eder. Bazı ırklar ise sahiplerinden ayrı kalmaya bir gün bile dayanamaz ve yabancılara karşıda çok güven dolu olabilirler. Örneğin sahibinden ayrı kalmaya dayanamazken sırf gezmeye çıkmayı sevdiği için bir yabancının yanında ona güven duyup peşinden gidebilirler.

Bazı köpekler sahibine veya yaşadığı aileye karşı çok korumacı olabilirler bu nedenle en erken sürede eğitim almalı ve yönlendirilmelidir. İdeal bir bekçi köpeği iri, atletik, eğitime duyarlı ve sadık olmalıdır.

Bu yazımızda dünyada sadakat ve korumacılığı kabul görmüş köpeklerin listesini paylaşırken onlarla ilgili kısa bilgilerde verdik.

Koruyucu Köpek Türleri

 • 1. Akita

Hachiko’nun hikayesi ile ünlenen en üst sıralarda yer almayı hak eden tür Akita’dır. Akita inatçı ve özgür ruhlu bir köpek türüdür. Bu nednele eğitilmesi zordur. Ancak eğitilemeyecek hiçbir köpek türü yoktur. Doğru bir iletişim ve eğitim ile sahibini bırakmayacak sadık bir köpek olacaktır. Akitaların ne kadar sadık olabileceklerinin en büyük kanıtı sahibi öldükten sonra 9 yıl boyunca onu bir tren garında bekleyecek Hachiko’nun hikayesidir. Her ne kadar sadık olsalar da yabancılara karşı agrasif olacakları unutulmamalıdır

 • 2. Belçika Malinois

Belçika Malinois genellikle polis köpeği ve k9 eğitimli olarak tercih edilir. Bunun en büyük nedeni yüksek enerjili ve odaklanma problemi yaşamayan bir ırktır. Yüksek başarıya ulaşması için eğitim almalıdır. Aldığı eğitim sadece var olan yeteneklerine odaklanma eğitimi olması yeterli olacaktır. Belçika Malinois zaten doğal olarak bu yeteneklere sahip bir köpektir. Günlük yüksek aktivite veya idmana ihtiyaç duyar bu durum göz ardı edilmemelidir

 • 3. Alman Çoban Köpeği

Ülkemizde daha çok K9 ve Alman kordu olarak da bilinen bu türün en belirgin özelliği çok zeki olmasıdır. İnsanlarla uyum içerisinde yaşayıp uyum içerisinde çalışmaları ile bilinirler. Alman çoban köpekleri dünyadaki en sadık köpek türleri arasında yer alırlar. Genellikle devletlerin arama kurtarma ve silahlı kuvvetlerinde görev alırlar. Kaliteli bir eğitim sonucunda dünyanın en sağdık köpeğine dönüşürler

 • 4. Rottweiler

Aynı anda hem ürkütücü hem de çok sevimli görünebilen bu köpek türü özellikle sahibine olan sadakati ile dikkat çekmektedir. Sevimli ve oyuncu olarak bilinen bu köpek türü özellikle konu bekçilik olduğunda çok iyi işler çıkarır. Sahibine en sadık köpekler arasında yer alan bu tür ayrıca çok güçlü bir koruyucudur. Çok sessiz olabilirler öyle ki bir Rottweiler’ın koruduğu evin bahçesine gizlice girmeye çalışan bir kişi bahçeye girene kadar içeride bir köpek olduğunu dahi anlayamaz fakat bir kez içeri girdikten sonra bu köpeğe yakalanmadan kaçamaz. Bol egzersize ihtiyaç duyalar bu onların sosyalleşmesi ve sahipleri ile daha derin bağlar kurmasını sağlar. Ailesine karşı ne kadar sevecen olsa da yabancılara karşı aşırı agresif olabilirler.

 • 5. Labrador Retriever

Labrodor, bu türün en büyük ihtiyacı bebeklikten itibaren eğitim almaktır. Eğitimini erken yaşta tamamlaması gereken bir köpek ırkıdır. Sevimli ve oyuncu olması ile ön plana çıkar. ailesi ile sosyalleşmeyi çok sever. Enerjisini atmak için uzun yürüyüşlere ihtiyacı vardır.

 • 6. Boxer

Orta boy ırk köpek türlerine girerler. Bedenleri her ne kadar çok büyük olmasa da kaslı vücutları ve yüz ifadeleri nedeniyle korkutucu bir görünüme sahiplerdir. Dış görünüşte pek anlaşılmasa da aslında çok sevimli ve naziktirler bununla birliktelanlarına çok bağlıdırlar. Sahiplendikleri alana bir başka insan yada hayvanın girmesini istemezler. Eğitim zorluğu diğer köpeklere göre daha zor olabilir. İçgüdüsel olarak koruyucudurlar bu nedenle çevrelerine karşı sürekli tetiktedirler.

 • 7. Tibet Mastiff

Tibet Mastiff o atalarından beri bir bekçi köpeğidir. Bu koca cüsseli ve korkutucu köpeği geçmek pek mümkün değildir. Tibet Mastiff’in geçmiş tarihine bakıldığında da genellikle çoban ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Sahibine karşı son derece rahatken bir yabancıya karşı son derece tetiktedir. Bir tehdit algıladığında onu sakinleştirmek son derece zor olabilir. Her köpek gibi iyi bir eğitime ihtiyaç duyar.

 • 8. Beagle

Daha çok av köpeği olarak yetiştirilen bu tür inanılmaz derecede enerjiktir. Oyuncu ve sevimliliği ile bilinirler. Kilometrelerce koşmak bile enerjisini bitirmez. Son derece sabırlı dikkatlidir. Çevresindeki her şeye karşı son derece duyarlı ve tetiktedir. Koku almada usta ve çok meraklıdırlar. Bütün bu özellikleri onu uzun yıllardır bir av köpeği olarak kullanılmasındaki en büyük nedenlerdir.

 • 9. Cane Corso

Tarihteki yeri savaş köpeği olarak ün salmış bir köpek türüdür. Koyu renge sahip koca yapısı ve ürkütücü yapısı davetsiz misafirler için son derece caydırıcı bir rol oynayacaktır. Korumacı yapısı adeta genlerinde bulunan bu köpeğe sadece bir itaat eğitimi onu muhteşem bir korumaya çevirecektir. Eğitim almış bir Cane Corso köpeğinin koruduğu bir kişi yada mekana bir yabancının yaklaşma şansı yok denilecek kadar azdır.

 • 10. Doberman Pinscher

Bu köpek ırkını 7 den 70 e bilmeyen neredeyse yoktur. Köpek türleri arasında en bilinen köpek türlerinden biridir. Agrasif bir köpek olarak ün yapmıştır fakat bu ünü yanıltıcıdır. Kaslı ve büyük vücutlarıyla genellikle koruma köpekleri olarak kullanılırlar. Sahiplerine ve ailelerine karşı son derece sadık ve sevimlidirler. Sahibine sadık köpekler arasında en sadık köpeklerden biridir. Bir tehdit sezmedikleri sürece yabancılar içinde tehlike oluşturmazlar.

Sizin için listelediğimin koruyucu köpek türleri nin sonuna geldik. Diğer yazılarım için tıklayınız

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Koruyucu köpek türlerinin bazılarını biliyordum bazılarını daha yeni şu an duydum ilginç bilgiler

 2. Teşekkür ederim bilgilendirme için sayenizde köpekler hakkında bilmediğim bilgileri detaylı öğrendim faydalı oluyor yazilar

 3. Sahibine sadık olan köpek türleri sadece 2 tanesini biliyordum şu an diğerlerini de öğrenmiş oldum

 4. bilmediğimiz ne çok şey var köpekler hakkında mükemmel bir yazı olmuş

 5. Köpekleri sevdiğim kadar korkuyorum da özellikle bu türlerinden onları yakından tanımak iyi oldu

 6. Koruyucu köpeklerden kendime almak isterken sitenize denk geldim bu kadar farklı ırkı bir arada görünce şaşırdım teşekkürler bilgilendirme için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu