Kemirgenler

Hamster Ne Yer

Hamsterlar kedi ve köpek gibi evcillerden farklıdır. Kedi ve köpekler hakkında pek çok bilgi vardır. Ancak hamster beslemek daha az rastlanılan bir seçimdir. Hamster beslemek isteyen kişiler hamster ne yer sorusuna cevap aramaktadır. Hamsterların beslenme düzenlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bünyeleri hassas olsa da doğru beslenme ile bakımları kolaylaşmaktadır. Titiz ve hareketli olan minik dostlarımızın yaşam kalitesinde beslenme düzenleri rol oynamaktadır. Sağlıklı bir hayat sürmeleri için doğru beslenmeleri gerekmektedir. Ortalama hayat süreleri 3 yıl olarak bilinmektedir. 50 gram ile 60 gram aralığı onlar için ideal kilodur. Ideal kilolarında olmaları yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

Kısa yaşamlarında nasıl beslendikleri büyük önem taşımaktadır. Hamsterlar vejetaryen hayvanlar olarak nitelendirilmektedirler. Doğru besin seçimi sayesinde beslenmeleri de kolaylaşmaktadır. Yanlış besin seçimi sindirim sistemlerine zarar vermektedir. Yanlış besin miktarı zehirlenmelerine neden olabilmektedir.

Hamsterlar İçin En Doğru Besinler

hamster ne yer sorusuna yanıt verirken doğru bilgilere sahip olmak önemlidir. Buğday, fındık, fıstık gibi kuruyemişler hamsterlar tarafından çok sevilmektedir. Bu besinlerin tüketimi ayrıca dişlerini törpülemelerinde de yardımcı olmaktadır. Sert gıdalarla arada bir beslenmeleri gerekmektedir. Bunun dışında besin planlarında haftada birkaç kez olmak üzere;

  • Lahana
  • Marul
  • Patates
  • Yumurta (haşlanmış)
  • Havuç vb. sebzelerin

Verilmesi önerilmektedir. Muz gibi bazı meyveleri de arada bir tüketebilmektedirler. Beslenmelerinde en çok suya ihtiyaç duymaktadırlar. Su tüketimleri kesinlikle desteklenmelidir. Su verilirken içine düşme olasılıklarına karşılık sulukların tercih edilmesi gerekmektedir. Sularının tazı tutulması gereklidir. Sulu meyvelerin çoğu ve çiğ et tüketimi hamster için zararlıdır. Bu besinlerden ve baharatlardan uzak tutulmaları gerekmektedir.

Beden boyutları göz önünde bulundurularak porsiyon seçimi yapılmalıdır. Tüketebileceklerinden fazla besin tüketmeleri sağlıkları için zararlı olacaktır. Ayrıca sağlıklı kiloda kalmaları da mümkün olmayacaktır. Insanların 1 porsiyonu ile hamsterların 1 porsiyonu asla aynı miktarda değildir.

Hamsterlarda olağan dışı kilo alma ya da verme, kuyruk ve anüs etrafında ıslaklık, burun akıntırı, göz çapağı gibi durumlar ciddi rahatsızlıklardır. Beslenme alışkanlıklarının sağlıkları üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir. Beslenmelerinin yemler ile desteklenmesi önemlidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu