Kedi

Kedi Neden Kusar

Kedi sahipleri kedileri hakkında bilgi sahibi olmak için kedi neden kusar gibi soruların cevabını araştırmaktadır. Farklı sebepler kedilerin kusmasına neden olabilmektedir. Tehlikesiz nedenler çoğunlukta olsa da bir hastalık belirtisi olabileceği de bilinmelidir. Kediniz kusuyor ise en kısa sürede veterinere götürmeniz gerekmektedir. Başlıca nedenler arasında ise mama değişikliği yapılması gelmektedir. Bunun dışında sıklıkla görülen nedenler tüy yumaklarına, parazite, yabancı besin tüketimine bağlı olabilmektedir.

Kedilerin Kusma Nedenleri

Kedi neden kusar sorusunun farklı cevapları vardır. Detaylı olarak ele almak gerekirse;

  • Öncelikle en sık rastlanılan neden olan mama değişimini ele alalım. Mamalarında değişiklik yapılan kediler midelerinden rahatsız olabilmektedirler. Kuru mamaya alışkın olan kedi aniden yaş mamaya geçirilirse kusma reaksiyonu göstermektedir.
  • Tüketmemesi gereken bir maddeyi ya da besini yiyen kedilerde de kusma görülmektedir. Kedilerin tüketimine uygun olmayan bir bitkiyi yemeleri gibi nedenlerle kusma görülebilmektedir. Zehirlenme ya da alerjik reaksiyon gösterme riskine karşılık mutlaka kediyi veterinere götürmek gerekmektedir.
  • Bir başka kusma nedeni olarak kedi paraziti de sk rastlanılan bir durumdur. Bağışıklık sistemleri güçsüz olan kedilerin sindirim sistemlerinden yana sorunları çok olmaktadır. Pirelenme gibi durumlarda kendilerini kaşırken yara oluşumuna neden olabilir ve yaradan enfeksiyon kapabilirler.
  • Tüylerini yalayarak temizlik yapan kediler bazen tüylerini yutmaktadırlar. Kedilerde tükürme yeteneği yoktur. Bu nedenle kusma refleksi ile tüy yumağını çıkartabilirler. Özel şampuanlar ile tüy dökülmesine karşı mücadele edilebilmektedir.
  • Yabancı cisimlerin tüketimi sonucunda mide tıkanması yaşayabilir ve bu yüzden kusabilirler.
  • Farklı bir neden de hormona bağlı olabilmektedir. Metabolizmalarına ya da hormonlarına bağlı rahatsızlıklar nedeniyle kusabilirler. Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroit hastalığı gibi problemler olabilmektedir. Bu nedenler de kusmasında neden olacaktır.
  • Depresyon, kedilerin yaşayabildiği bir hastalıktır. Kediler naif karaktere sahip canlılardır. Hassas canlılara karşı sevecen olmak ve ilgisiz bırakmamak gerekmektedir. Bu davranışlar kedilerin zihin sağlığı için çok önemlidir. Sevgi görmediğini düşünen kediler depresyon kaynaklı olarak üzüntü ve strese bağlı kusabilmektedir.

Ana nedenin tespiti için kesinlikle veteriner muayenesine başvurulması gerekmektedir. Kusma nedeni tespit edildikten sonra iyileştirici tedaviye gidilebilecektir.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu