Kedilerde Beslenme

Kediler Pilav Yer Mi?

Kediler pilav yer mi? Kedilerin yemek konusunda kötü bir şöhrete sahip oldukları iyi bilinen bir gerçektir, bu nedenle evcil hayvan ebeveynleri genellikle merak eder! Kediler pirinç yiyebilir mi?

Bu masum bir soru gibi görünebilir, ancak bu belirli gıda maddesi söz konusu olduğunda hikayede daha fazlası var ve doğru olması biraz zor olabilir.

Beyaz pirincin mi yoksa kahverengi pirincin mi kediler için daha iyi olduğu ve en önemlisi, kedilerin pirinç gibi besinler açısından zengin yiyecekleri tüketmeleri gerekiyor mu?

Kediler Pilav Yiyebilir mi?

Kediler pilav yer mi? Evet, kediler pilav yiyebilir, ancak sadece küçük miktarlarda. Genel olarak, pirincin toksik olmadığı kabul edilir ve ara sıra yemeğinde biraz bulunursa kedinize zarar vermez. Ancak bu onların yaşaması için ideal bir besin değildir.

Bir kedi için sağlıklı beslenme, protein , yağ, karbonhidrat ve onları sağlıklı ve mutlu tutmak için gerekli tüm besinleri içeren eksiksiz ve dengeli bir mamayı içerir .

Ara sıra atıştırmalık veya ikram olarak biraz pirinç vermek zarar vermez, ancak çok fazlası belirli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Pirinç Bir Tahıldır—Kedinizin Tahıllara İhtiyacı Var mı?
Tahıl, insanlar veya hayvanlar tarafından hasat edilebilen ve yenebilen tohumlar üreten bir tür çim mahsulüdür.

Kediler zorunlu etçil hayvanlardır, yani vücut gereksinimlerini karşılamak için diyetlerinin en az %70’i etten oluşmalıdır.

Kediler büyümek için tahıllara ihtiyaç duymazlar çünkü et bazlı beslenmeleri onlara gelişim için ihtiyaç duydukları şeyi sağlar.

Pirinç bir tahıldır, dolayısıyla bu kategoriye girer ve kediler tahıllara alerjisi yoksa ölçülü olarak yiyebilir . Ancak, dengeli beslenmeleri zaten gerekli beslenmeyi içerdiğinden bu gerekli değildir.

Pirinç Kediler İçin Faydalı Mı?

Cevap, pirincin kedigiller için gerekli besin değerini sağlamadığıdır. Kedilerin sindirim sistemi zorunlu etçil oldukları için insanlardan farklıdır .

İnsanlar bitki bazlı proteinden pek çok fayda sağlar, ancak kediler bunu işleyemez ve pirinç veya diğer bitki bazlı protein yemekten herhangi bir besin değeri almaz.

Ayrıca, bir kedinin gelişmesi için karbonhidrat, şeker ve lif gerekli değildir ve çok fazla tüketilirse diyabet veya kilo alımı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir .

Bir kediniz varsa, diyetleri, besinler açısından dengeli olan et bazlı yiyeceklerden oluşmalıdır.

Bununla birlikte, kediniz, yedikleri tek şey olmadığı sürece onlar üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağından, ara sıra aperatif olarak aşırıya kaçmadan pirinç yiyebilir.

Kedilerin Farklı Pirinç Çeşitlerini Yemesi Güvenli midir?

Kediler pilav yer mi? kediler pirinç yiyebilir mi gelin buna pirinç türlerine göre bakalım;

Kediler pirinç yiyebilir mi?

Sade bir şekilde pişirildiği sürece bir kedi tarafından tüketilebilecek çok çeşitli pirinç vardır. Bazı popüler pirinç türleri şunlardır:

Beyaz pirinç
Esmer pirinç
Kızarmış pirinç
Beyaz pirinç
Kediler beyaz pirinç yiyebilir. Beyaz pirinç kahverengi pirincin işlenerek özü, kepeği ve kabuğu çıkarılmış halidir.

Beyaz pirincin besin değeri düşüktür ve kedinizin diyetinin yalnızca küçük bir kısmını oluşturmalıdır.

Beyaz pirincin ara sıra servis edilmesi kedinize zarar vermese de, fazlası mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Esmer pirinç
Küçük miktarlarda kahverengi pirinç iyidir, ancak her zaman en iyi seçim olmayabilir. Kahverengi pirincin sindirimi kediler için daha zordur, bu nedenle boğulma ve sindirim sorunlarını önlemek için iyice pişirildiğinden emin olun.

Kızarmış pirinç
Kızarmış pilav, kedigiller için zararlı olabilecek soğan, sarımsak ve diğer sebze ve baharatları içerir.

Ayrıca bu yemek, kilo alımına ve ishale neden olabilecek yüksek karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu yüzden onlara kızarmış pilav vermekten kaçınmak önemlidir.

Kediler Pirinç Ürünleri Yerken Sorun Yaşar mı?

Bazı pirinç ürünleri kediler tarafından yenebilir ancak bu, ürünün beslenme profiline bağlıdır. Bazıları kedilere zarar verebilecek maddeler içerirken, diğerleri tamamen güvenlidir.

Pirinç kekleri
Sütlaç
pirinç patlağı
Pirinç kekleri
Evet, kediniz pirinç keki yiyebilir. Pirinç kekleri pirinçten yapılır ve evcil hayvanınız için güvenli bir ikramdır.

Pirinç kekleri, kedinizin midesini bozabilecek tuz veya şeker içerebileceğinden, onları azar azar ve çok sık vermediğinizden emin olun.

Evcil hayvanınız için herhangi bir besinsel fayda sağlamaz, bu nedenle onları bir mavi ayda bir defadan fazla beslemeye gerek yoktur.

Sütlaç
Tatlı söz konusu olduğunda, tüylü arkadaşınız için en iyi seçenek olmayabilir. Sütlaç, kedinin sağlığı için iyi olmayan şeker, süt ve diğer bileşenleri içerir.

Kedilerin süt ürünlerini sindirmek için gerekli enzimlere sahip olmadığını unutmayın, bu nedenle sütlaç muhtemelen midelerini bozabilir ve ishal veya kusmaya neden olabilir.

pirinç patlağı
Kedinize pirinç krispisi vermek zararsız gibi görünse de, gerçek şu ki, bu tatlı ikram şeker ve şeker hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek yapay tatlandırıcılar içerir.

Yavru Kediler Pirinç Yiyebilir mi?

Katı mama söz konusu olduğunda, yavru kedinizin neleri yiyip neleri yiyemeyeceğini bilmek her zaman iyidir. Örneğin, yavru kedilerde pirinçten ne pahasına olursa olsun uzak tutulmalıdır.

Bitki proteinleri onlara gerekli besinleri sağlayamaz, bu nedenle pirinç, büyüme geriliğine ve çeşitli gelişim sorunlarına yol açabileceğinden yavru kedi için sağlıksız bir seçimdir.

Yavru kedilerin düzgün ve sağlıklı büyümeleri için hayvansal proteinler içeren yemekler yemeleri gerekir.

İşte kedinize pirinci tanıtmanız için bazı ipuçları:

Pirinci uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun.
Pirinç pişirirken tuz, soğan ve sarımsak gibi katkı maddeleri veya baharatlar kullanmaktan kaçının.
Kedinize az miktarda pirinç verin.
Haftada sadece bir kez servis yapmalısınız.
Pirinç Yemek Konusunda Ne Kadar Güvenli?
Genel bir kural olarak, pirinç kediniz için nadir bulunan bir ödül olmalı ve diyetinin düzenli bir parçası olmamalıdır.

Tahıllar yüksek düzeyde karbonhidrat içerir ve evcil hayvanınızda sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, evcil hayvanınıza ara sıra ödül olarak pirinç vermenizde bir sakınca yoktur.

Evcil hayvanınızın günlük diyetinin %25’inden fazlasını pirinç veya tahılların oluşturmadığından ve yiyecek alımının %50’den fazlasını et ürünlerinin oluşturduğundan emin olun.

Onlara pirinç verirseniz, bunu haftada bir ile sınırlayın ve asla günde bir defadan fazla yapmayın.

Pirinç Kediler İçin Ne Zaman Zararlıdır?

Kediler pirinç yiyebilir mi?
Çoğu kedi için pirinci küçük miktarlarda yemek güvenli olabilir, ancak evcil hayvan ebeveynleri aşağıdaki istisnaların farkında olmalıdır:

Bazı kedilerin yeni mamalara alerjisi olabilir.

Kediler etoburdur, bu nedenle mideleri pirinç gibi tahıllarda bulunan karbonhidratları sindiremez. Pirinç ayrıca alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Tahıl yemeye alışkın değillerse kusabilirler veya sindirim sorunları yaşayabilirler.

Fazla pirinç zararlı olabilir

Kedinizi çok fazla pirinçle beslemek sağlık sorunlarına neden olabilir. Herhangi bir yiyeceğin çok fazlası sorun olabilir, ancak söz konusu tahıl olduğunda vücut tarafından sindirilmesi diğer besinlere göre daha zordur.

Bu, kedinizin mamayı parçalamakta daha zorlanacağı ve sonuç olarak gaz ve ishal olacağı anlamına gelir.

Pişmemiş pirinç asla kedilere verilmemelidir.

Pişmemiş pirincin sindirimi zordur ve kusma ve ishale neden olan lektin adı verilen doğal bir pestisit içerir.

Ayrıca şunlara neden olabilir:

Karın ağrısı
şişkinlik
Gaz
mide rahatsızlığı
Kedinize sadece sade pişmiş pirinç vermeniz önemlidir.

Pirince baharat, tuz, soğan, sarımsak ve diğer katkı maddelerinin eklenmesi kediler için zehirli olabilir. Sarımsak veya soğan tozları vücuttaki B12 vitamini miktarını azalttığı için kedinizde kansızlığa neden olabilir. Bu nedenle, kedinize baharatlı veya tatlandırılmış herhangi bir pirinç türü vermekten kaçının.

Pirinçteki karbonhidratlar nedeniyle kediler obez olabilir

Pirinç ve diğer tahıllar, büyük miktarlarda yenildiğinde obeziteye yol açabilecek karbonhidratlar içerir. Hiçbir şeyin çok fazlasının sağlıklı bir kedicik olmayacağını unutmayın, bu nedenle ikramlarda da aşırıya kaçmayın.

Aşırı pirinç beslemesi yavru kedilerde yetersiz beslenmeye neden olabilir

Kediler etobur oldukları için pirinç onlar için yeterli beslenmeyi sağlamaz. Çok fazla pirinç tüketmek yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Ayrıca pirinç, bir kedinin midesini tok hissettirebilir ve diğer yiyeceklerden besinleri ememeyebilir.

Kedi Maması Pirinç İçerir mi?

Kuru kedi maması karbonhidrat içerir, bu nedenle şirketler kuru mamaya kediniz için daha fazla beslenme ve daha iyi bir tat vermek için formüllerinde karbonhidrat kaynağı olarak genellikle pirinci kullanırlar. Bazı kedi maması türlerinde farklı pirinç türleri bulunabilir.

Pirinç yüzdesi üründen ürüne değişebilir, ancak çoğu kuru mama bir çeşit pirinç içerir çünkü kuru mama formülündeki tatları dengelemeye yardımcı olur ve evcil hayvanlar için iyi bir karbonhidrat kaynağı olabilir.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu