Köpek Sağlığı

Kedilerin Ağzı Neden Kokar

Kedilerin ağzı neden kokar diye merak eden pek çok kedi sahibi vardır. Ağız kokusu nedenlerinin başında yetersiz hijyen vardır. Bunun dışında beslenme düzeni ile alakalı sebepler olabilmektedir. Dişlerde bakteri birikimi, plaklardan kaynaklı olarak diş eti hastalıklarının olması nedenler arasındadır. Diş çürükleri kokuya sebep olabilmektedir. Dış parazit durumunda da ağız kokusu görülmektedir. Ağız içi yaraları da kokuya sebebiyet vermektedir. Bu rahatsızlıkların dışında karaciğer hastalıkları nedenler arasında görülmektedir.

Ağız kokusunun normalliği kokunun diş çıkarma eylemine bağlı olarak gelişmesinde de olabilmektedir. Ağız kokusu kronik hastalıklara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Kedi insanı yaladıktan sonra çürük koku alınıyorsa, iştah sorunu oluyorsa, halsizse ağızda bir sorun olabilmektedir. Ağzının tek tarafını kullanarak mama tüketmesi de bir sorun olduğunu göstermektedir. Mama çiğnenmesinde güçlük çeken kedilerin de mutlaka veteriner hekime götürülmesi tavsiye edilmektedir. Ağızdan salya gelmesi de temelde bir hastalık yattığına işaret olmaktadır.

Kedi Ağız Kokusu Oluşum Nedenleri

Kedilerde diş çürükleri kokuya neden olmaktadır. Bu da Kedilerin ağzı neden kokar sorusunun araştırılmasına yol açmaktadır. Diş çürüğünün ilerlemesi ile iştah kaybı ve tek taraftan mama tüketimi gözlenmektedir. Bunun dışında ağız yaraları sıklıkla karşılaşılan nedenler arasında yer almaktadır. Ağız yaraları tükettikleri besinlerden kaynaklı oluşabilmektedir. Örneğin kılçık sıklıkla ağız yaralarına neden olmaktadır. Kedinin ağzında olan kokular bu yaralardan kaynaklanabilmektedir. Diş değişimi evresinde de koku görülmektedir.

Özellikle bazı koku durumları önemlidir. Ancak bazı nedenler çok önemli olarak nitelendirilmektedir. Karaciğer hastalıkları bu çok önemli nedenlerin başında yer almaktadır. Besin sindirimi konusunda yetersiz işlev kokuya neden olmaktadır. Ani zayıflama, kusma gibi etkiler ile ağız kokusu beraberinde görülmektedir. Diş etlerinde sararma olması da hastalıkları belirtmektedir. Kokunun düzeyinin artmasına da neden olmaktadır.

Düzensiz beslenen kedilerde ağız kokusu ortaya çıkmaktadır. Bu koku durumu beraberinde plak oluşumu diş etlerinde hastalığa neden olmaktadır. Yaş mama ya da sofrada kalan yemekleri tüketme düzensiz beslenme nedenidir. Plak oluşumlarının engellenmesi gereklidir. Kedilerde diş etlerinde iltihap olması da çürük dolayısıyla kokuya neden olmaktadır. Yerleşen çürükler bir sağlık problemidir. Çözülmesi gerekmektedir. İltihap giderimi ile koku sorunu da çözülmektedir.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kedilerin ağzının kokusunu hep merak etmisimdir gerçekten dış çürüğü olunca onlar da bizim gibi oluyorlar değerli bilgileriniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu