Köpek

Köpekler Neden Yalar

Köpeklerin hırlama, uluma, kuyruk sallama gibi içgüdüsel davranışları vardır. Bu davranışları arasında yer alan bir davranış yalama hareketidir. Sahipleri genellikle köpekler neden yalar sorusunun cevabını aramaktadır. Çoğu köpek sahibi bu davranış karşısında mutlu hissetmektedir. Normal düzeyde olduğu sürece köpeklerin yalama hareketi olağandır. Ancak sürekli olarak yalama içgüdüsünün gösterilmesi anormal sayılmaktadır. Davranışın görülme sıklığına göre normalliğine karar verilebilmektedir. Aşırı yalama durumu genelde davranış bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Yalamanın farklı nedenleri olabilmektedir.

Köpeklerin yalama iç güdüsü göstermesinin temel sebepleri arasında iletişim kurma çabası ve sevgi gösterisi vardır. Bunun dışında köpekler sahiplerini temizlemek isteyebilmektedirler. Bunun için de en iyi bildikleri yalama yolunu seçmektedirler. Sahibin üstünlüğünü kabul ediş hareketleri de yalama hareketidir. Bazen de yalnızca ilgi çekmek için yalama davranışı göstermektedirler.

Köpeklerin En Sık Görülen Sahibini Yalama Nedenleri

Köpekler neden yalar sorusuna en sık verilen cevap sevgi göstergesi olması yönündedir. Sahiplerine duydukları sevgiyi yalama davranışı ile ifade edebilmektedirler. Köpekler yalama hareketini bebekliklerinde öğrenmektedirler. Yavru köpekler annelerinden öğrenerek hayat boyu bu hareketi kullanmaktadırlar. Anne ile yavru arasındaki bağın kuvvetlenmesinde bu hareketin önemi büyüktür. Köpekler bunu sahiplerine yaptıklarında onları da aileden görmektedirler. Örneğin köpeğin yüz yalaması yüzünüzü öpmesi anlamına gelebilmektedir.

Köpekler yalama hareketini iletişim aracı olarak da tercih etmektedirler. Ayrıca yalama eylemi bir ilgi çekme eylemidir. Sahiplerinin ilgisini çekmek için sıklıkla bu harekete başvurmaktadırlar. Örneğin canı oyun oynamak istediğinde ellerinizi yalayabilirler. Bunun dışında mama istediklerini anlatmak için de yalayabilmektedirler.

Bir diğer sık rastlanılan yalama nedeni ise üstünlük kabulüdür. Köpeklerin doğal yaşamlarında sürü durumları görülmektedir. Sürülerinde lider bulunmaktadır. Köpekler de sürülerinin liderlerine itaat etmektedirler. Sahiplerinin üstünlüğünü kabul etmiş köpekler de itaat etmektedirler. Yalama hareketi bu düzeyde bir tür otoriteye saygı duymaktır. Size saygı gösterdiğini belirtmek için yalayabilmektedirler. Üstünlük kabulü için en sık rastlanılan huy bu şekildedir. Köpekler huy olarak kendilerine bakan kişiye itaat etme eylemi göstermektedirler. Bu durum çok sık rastlanılan bir durumdur. Bunlar olağan durumlarda olan yalama nedenleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu