Köpeklerde Beslenme

Köpekler Salatalık Yer Mi?

Köpekler salatalık yer mi? Çok fazla köpek sahibi hayvan dostlarının ne yiyip yiyemeyeceği hakkında araştırmalar yapıyor. Akıllara gelen sorulardan biri olan köpekler salatalık yer mi sorusunun cevabını sizler için hazırladık. Köpekler kedilerin aksine insanların yediği tüm yiyecekleri yeme eğilimlerine sahiptirler. Köpek sahipleri de tüm meyve ve sebzelerin köpekler için sağlıklı olduğu yanılgısına düşme eğilimindedir. Malesef bu yanılgı köpeklerin mutsuz veya hasta olmasına neden olabilir.

Bazı meyve ve sebzeler köpekler için sağlıklı değilken bazı meyve ve sebzeler köpekler için sağlıklıdır. Peki salatalık köpekler için sağlıklı olan sebzelerden biri mi? Köpekler salatalık yer mi? Köpekler salatalık yiyebilir mi? Salatalık köpekler için faydalı mı? yoksa Salatalık köpekler için zararlı mı? Bu yazımızda tüm bu soruları cevaplayacağız

Köpekler Salatalık Yiyebilir Mi?

Salatalık bir çok köpeğin sevdiği ve köpeklerin güvenle tüketebileceği bir yiyecektir. Köpekler için hem kalori bakımından düşük hem de gevrek bir atıştırmalıktır.

Salatalığın köpekler için iki durumda zararlı olma riski vardır. Bunlardan biri gastrointestinal dir. Herhangi bir yiyeceğin özellikle daha önce yemediği bir yiyecekse bir köpek tarafından çok fazla tüketilmesi köpeklerde gastrointestinal rahatsızlığına neden olabilir.. Bir diğer risk ise boğulmadır. Köpeğinizin boğulma riskini ortadan kaldırmak için köpeğinize salatalığı bölerek vermeniz en doğrusu olacaktır. Bütün bir salatalığın bir köpeğe verilmesi tavsiye edilmez.

Bir köpeğe ne kadar salatalık yedirmelisiniz sorusunun en doğru cevabı yüzde 10 kuralına uymaktır. Veterinerler köpekler için verilen atıştırmalıkların maksimum günlük aldıkları kalori miktarlarının yüzde 10 una denk gelecek şekilde olmasını tavsiye etmektedir. Buda büyük ırk bir köpekler mini ırk bir köpeğe aynı miktarda salatalık verilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Salatalık Köpekler İçin Faydalı Mı?

Köpekler için salatalık son derece sağlıklı bir atıştırmalıktır. Özellikle kilo problemi olan köpekler için düşük kalorisi bakımından son derece faydalı bir gıdadır. Salatalığın yüzde 96 sının sudan oluşması nedeniyle köpeğinizdeki su kaybını da telafi edebilecek son derece güvenli bir köpek atıştırmalığıdır. Salatalığın köpekler için bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu