Köpek Türleri

Pomeranian Boo Irk Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian Boo ırk özellikleri ve bakımı ile en çok tercih edilen süs köpekleri arasındadır. Özellikle oyuncu yapısı ve ev ortamına da en iyi şekilde uyum sağlaması bu türü popüler köpeklerden birisi yapmayı başarıyor.

Pomeranian Boo Irk Özellikleri

Pomeranian Boo ırk özellikleri açısından Spitz köpek ailesinin en küçük üyesi olarak kabul edilir. İsimlerini Almanya’da bulunan Pomerania bölgesinden alırlar. Özellikle İngiliz Kraliçesi Victoria’nın bir fuar gösterisinde Bu köpeklerin öne çıkarması ile popüler hale geldiler.

Genel olarak sevimli gözüken Pomeranian Boo’lar sahiplerine karşı sadık ve akıllı davranış sergilerler. Özellikle çevrelerinde olup bitenler hakkında son derece gözleri açıktır. Meraklı oluşları sebebiyle de sürekli hareket halindedirler. Dik kulaklı kama şeklinde olan kafa yapıları belirgin özellikleridir. Hatta bazen yüzleri tilkiye benzer. Koyu gözleri ve burunları ise sevimliliklerini gösterir. Çeşitli düz renklerde olan bu köpekler en yaygın olarak kahverengi, turuncu, beyaz ve krem tonlarında bulunur. Tüylü yapıları olduğu için düzenli olarak kürklerinin de fırçalanması gerekir. Zeki, sosyal ve oyuncu olan bu köpekler aynı zamanda yabancılardan hoşlanmaz, yabancılara karşı sıklıkla havlama eğilimi gösterir.

Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian Boo bakımı genel olarak kolaydır. Apartmanda yaşamak için uygundur. Orta seviyede aktivite talep ederler. Günlük bazda kısa yürüyüşler yapılması kendileri için yeterli olacaktır. Yeni şeyler öğrenmeyi sevdikleri için sürekli hareket halinde olmayı da isterler. Özellikle sahiplerinin kendilerine yeni oyunlar öğretmelerinden çok keyif duyarlar. Ancak dikkatleri kısa olduğu için eğitim sürelerinin kısa tutulması gerekir. Eğlenceli şekilde kendilerine öğretilenleri ise kısa sürede öğrenirler.

Tüyleri orta derecede olduğu için haftada iki kez fırçalanmaları yeterlidir. Fırçalama sırasında ilk olarak kafasını burnundan arkaya doğru fırçalamak gerekir. Kafasından sonra ise bacaklar yukarıdan aşağıya doğru ve kuyruğu da kalçasından geriye doğru fırçalanmalıdır.

Pomeranian Boo beslenme açısından da günlük ¼ ve ½ fincan kuru mama verilmesi önerilir. Ancak beslenme alışkanlıkları köpeklerin yaşlarına, sağlıklarına ve yapılarına göre değiştiği için beslenme düzeninde mutlaka veteriner tavsiyesi alınması tercih edilir.

Kendinize en uygun köpek türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu