Köpek Türleri

American Cocker Irk Özellikleri ve Bakımı 

American Cocker özellikleri arasında en dikkat çeken detaylar enerjik yapısı ve oyuncu karakteri olmasıdır. Ev ortamında, bahçede keyifle beslenebilen bir köpek ırkıdır. Yabancılara karşı temkinli olan Cocker köpekler bir süre geçince sevgisini belli edecektir. Eğitimlerinin zorlayıcı olabileceğini unutmamak gerekir. 

American Cocker Irk Özellikleri 

Çocuklarla iyi geçindiği bilinen A. Cocker köpekler kolay kolay zarar vermeyecektir. Havlamayı sevmesi nedeniyle bazen sesi ufak bebekler için korkutucu olabilir.  Öne çıkan özelliklerini sıralamak gerekirse, şu detaylar görülebilir:

 • Sosyal bir köpek ırkıdır. Evdeki tek bir kişiye diğerlerine göre daha bağlı olabilirler.
 • Kökeni Amerika olan American Cocker köpekler, 12 ile 15 sene yaşayabilirler.
 • Dişide de erkekte de ağırlıkları en çok 13 kg civarıdır.
 • Erkek ve dişilerde yerden uzunluk 37- 38 cm civarında değişir.
 • Şovlarda görüntüsüyle dikkat çekebilen bir köpek türüdür.
 • Görüntüsü açık kahve, kahverengi veya krem- beyaz tonlarda olabilir.
 • Narin ve hareketli olmaları American Cocker özellikleri  içinde öne çıkanlar arasındadır.

A. Cocker ırkının sahipleri otoritelerini koruyarak sevgilerini esirgememelidir. Düzenli olarak enerjisini atması gerektiği için bahçe veya gezdirme şeklinde hareketli olması sağlanmalıdır. İlerleyen yaşlarında kendi bağımsız alanına daha düşkün olabilir. Hijyenik bir alanda dinlenmesi sağlanmalıdır.

American Cocker Bakımı Nasıl Yapılı?

En önemli başka konu da American Cocker bakımı nasıl yapılır  sorusuna verilecek yanıtlar olacaktır.  Tüyleri öne çıkan bu ırkta bakımın önemli olduğunu unutmamak gerekir.

 • Günlük olarak taramasını yapmalısınız. Tüyleri birbirine girmeye müsaittir ve uzun süre bakımı yapılmazsa topaklanma ile kaşıntılı bir durum başlayacaktır.
 • Senede bir ya da iki kez ölü tüylerinin tamamen gitmesi için tıraş ettirilmelidir. Derisinin tozdan arınması için de taranarak fırçalanması önemlidir.
 • Enfeksiyona karşı önlem alınması gerekir. Özellikle kulak ve göz enfeksiyonlarına karşı bakımı aksatılmamalıdır. 
 • Tırnakları kendiliğinden törpülenmediğinde kesilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaptırmak için veterinerler veya pet kuaförlerini değerlendirebilirsiniz.

Bakımı esnasında çok sık yıkanmaması gerekir. Çünkü derisinde ter bezi olmadığından hassasiyeti artacak ve kabuklanmalara neden olacaktır. Hastalık durumlarında gereken müdahalelerin yapılması gerekir. Bağışıklığı için A. Cocker bakımı detaylarına önem verilmesi önemlidir.

Kendinize en uygun köpek türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Gerçekten bu sayfayı kurduğunuz için teşekkürler can dostlarımız için çok güzel sevimli bir sayfa çok sevdim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu