Kedi Türleri

Ankara Kedisi Irk Özellikleri ve Bakımı

Ankara kedisi, evcil hayvan arayışında olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir kedi türüdür. Bakımlarının görece kolay olması ve sahipleri ile aralarındaki ilişkiler sayesinde kedi sahiplenmek isteyen kişilerin bir numaralı tercihleri arasında yer alırlar. Ankara kedisi, asil görünüşü ile de dikkatleri üzerine çekme konusunda iyidir. İlk defa bu türü sahiplenecek olan kişiler ya da kedilere karşı özel bir merak duyanlar da bu türün ırk özellikleri ve Ankara kedisi bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Eğer siz de Ankara kedilerinin özelliklerini ve bu kedilerin bakımının nasıl yapılacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara kedileri, Anadolu kökenli bir kedi türüdür. Uzun tüylü kedilerin atası olduğu düşünülen bu türün, tüylerinin uzun olmasına rağmen bakım ihtiyacı konusunda İran kedilerine göre daha az ilgi istemektedir. Çok akıllı bir kedi türü olması, Ankara kedilerinin eğitilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu kediler sahiplerine düşkün olup genellikle sahiplerinden büyük bir ilgi ve sevgi beklemektedirler. Üstelik, oyuncu olması da Ankara kedisini en çok tercih edilen kedi türleri arasına sokan etmenler arasındadır. Az miyavlayan ve sakin yapıları sayesinde çocuklarla iyi anlaşan Ankara kedileri, çocuklu çiftlerin de çokça tercih ettiği bir türdür.

Ankara kedileri her ne kadar sahiplerine düşkündür. Çevik ve enerjik olmaları sebebiyle yaramazlık yapmaya da meyillidirler. Sahipleri ile oynamayı çok sevderler. Eğer Ankara kedinize yeterli ilgiyi göstermiyorsanız o ne yapıp edip onunla ilgilenmenizi sağlayacaktır.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedisinin bakımı görece kolaydır diyebiliriz. Hareketli bir kedi türü olması sebebiyle Ankara kedisi aşırı kilo almaya meyilli değildir. Bu sebeple kediniz için yeterli besinleri içeren mamaları rahatlıkla verebilirsiniz. Zeki bir kedi türü olduğu için Ankara kedisini eğitmek kolaydır. Sağlık konusunda genellikle sahiplerine fazla sorun çıkarmasalar da Ankara kedileri kalıtsal kas rahatsızlıklarına meyillidirler. Bazı Ankara kedilerinde genetik kalp rahatsızlıklarına da rastlanabilir. Aynı zamanda  işitme sorunları da Ankara kedileri için bir problem olabilmektedir.

Kendinize en uygun kedi türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ankara Kedisi Irk Özellikleri ve Bakımı hakkında verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler sayenizde öğrendim

  2. Ya bu ankara kedileri gerçekten muazzam hayvanlar insanın en iyi dostu aksine bilindiği gibi kedilerden.
    .bence muhteşem.bir hayvan

  3. Teşekkür ederim bilgilendirme için çok faydalı oluyor sayenizde kedi bakımı hakkında bilgi edindim bilmediğim yerleri öğreniyorum

  4. Teşekkür ederim çok faydalı oldu Ankara kedisi almak çok istiyorum a endişelerim vardı biraz öğrendim izelliklerini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu