Kedi Türleri

Chinchilla Irk Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla kedisi, İran kedisi ile Ankara kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Genellikle İran kedisi gibi cana yakın ve sıcakkanlı bir kedi türü olan Chinchilla kedisinin bakımı İran kedisi ile neredeyse aynıdır. Ülkemizde de en çok tercih edilen kedi türleri arasında yer almaktdır. Chin chilla kedileri hakkında en çok merak edilen konuların başında bu kedi türünün özellikleri ve bakımı hakkındaki detaylar gelmektedir. Eğer siz de Chin chilla kedisinin ırk özellikleri ve bakımı hakkında aklınızdaki soru işaretlerini gidermek istiyorsanız. O zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Chinchilla Irk Özellikleri

Chinchilla kedileri aynı İran kedileri gibi cana yakın canlılardır. Bu kedi türü sahiplerine fazlasıyla düşkün olup genellikle alıştıkları ortamdan ve insandan uzaklaşmak istemezler. Yeni ortamlara ayak uydurmada diğer kedi türlerine göre daha yavaştır. Chinchillalar, insanlarla iletişim konusunda epey iyidirler. Zeki bir kedi türü olan Chin chilla kolaylıkla eğitilebilmektedir. Çocuklarla yaşamaya uygun bir kedi türüdür. Bu sebebiyle çocuklu çiftlerin de en çok tercih ettiği kedi türleri arasında yer almaktadırlar. Chin chilla kedileri fazla hareketli değildir. Az miyavlarlar, bu da evinde çok ses istemeyen kişiler için ideal olduklarını göstermektedir. İran kedisinin aksine burunları biraz daha büyük ve çeneleri öne doğru çıkıktır. Bu sebeple İran kedilerinde görülen solunum güçlüğü gibi kalıtsal rahatsızlıkların çoğu Chin chilla kedilerinde görülmez. Chin chilla kedileri farklı tüy rengine sahip olabilmektedir. Tüyleri uzun ve boldur, bu sebeple Chinchilla kedinizi sıklıkla taramanız gerekecektir.

Chinchilla Bakımı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Chinchilla kedileri sık sık taranmak ister. Tüylerini haftada en az iki veya üç defa taramanız, hatta mümkünse tarama işlemini her gün yapmanız kediniz için en iyisidir. Bunun yanında sahiplerine düşkündürler. Yeni ortamlara ayak uydurma konusunda iyi olmadıkları için mümkün olduğunca kedinizi yalnız bırakmamalısınız.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bende uzun zamandır Chinchilla ile ilgili araştırma yapıyordum ama bu site kadar kaliteli ve anlaşılır bir site bulamadım gerçekten her istediğim bilgiyi buradan rahatlıkla ulaşabiliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu