Köpek Türleri

Doberman Irk Özellikleri ve Bakımı 

Doberman özellikleri başında genel olarak en çok bilinen köpek ırklarından biri olması vardır. Agresif, saldırgan yapılarıyla ünleri olsa da aslında tam olarak durum bu değildir. Sevgi dolu bu hayvanlar, yetişme tarzıyla doğrudan alakalı olarak davranmaktadır. Fiziksel olarak sahip olduğu özellikler yanında ailesine karşı sonsuz sevgi taşır.

Doberman Irk Özellikleri 

Güçlü ve hızlı yapısıyla dikkat çeken Doberman ırkında ağırlıklar erkek ve dişilere göre değişmektedir. Erkeklerde 45 kilo, dişilerdeyse 35 kilo civarında ağırlıkları vardır. Boy olarak da erkeklerde 72 cm dişilerde 68 cm üst limit görülebilir.

Doberman ırk özellikleri  için diğer detaylar aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Soğuk havalara çok dayanıklı olmayan bu ırkın tüyleri kısa ve sert yapıdadır.
  • Zekası gelişmiş bir köpek ırkı olarak kurumsal alanlarda güvenlik amaçlı da eğitilmektedir.
  • Göğüs yapısı uzun ve kaslıdır.
  • Tüylerinin rengi çok farklı şekillerde olabilir.  Genelde kaş ve patileri kahve tonlardadır. Ancak açık kahve, kızıl kahve tonlarda da olabilir.
  • Apartman dairelerinde yaşamaya uygun yapıları vardır. Yalnızlıktan hoşlanmazlar ve tek bahçede bırakılacaksa mutlaka eğitimi verilmelidir. Yalnız kaldıklarında saldırgan olabilirler.

Erken sosyalleştirmenin iyi olacağı bir köpek ırkıdır. Çocukları sever ve yaşadığı ortamdaki üyelere karşı koruyucudur.

Doberman Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için Doberman bakımı nasıl yapılır  sorusuna titizlikle cevap verilmelidir. Genel olarak bağışıklığı korunmalı, genetik hastalıklara yatkınlıkları bilinmelidir.  Bu ırkın olası hastalığı omurilik basısı sorunudur. Yaşlılıklarında da obeziteye eğilimleri vardır. Hareket ve beslenmesi buna göre ayarlanabilir.

  • Haftada bir iki kere köpek tarağı kullanılarak fırçalama yapılabilir.   Tüyleri zaten kısa olduğu için kolay şekilde topaklanmayacaktır.
  • Ciltleri hassas bir köpek ırkıdır.  Tüy bakımlarına az ihtiyaç duysa da derisi çok sık yıkanmamalı ve alerjiye karşı korunmalıdır.
  • Doberman ırkının tırnak bakımına özen gösterilmelidir. Düzenli hareket etmiyorsa düzenli olarak uzunluğu azaltılmalıdır.

Bu ırkın düzenli olarak hareket edeceği ve enerjisini atacağı bir ortam olmalıdır. Saldırgan bir hale dönmemesi için mutlaka eğitimleri ve yaşam alanı sosyalleşmesi, çocuk ve diğer köpeklerle iletişiminde alıştırma yapılması önerilir. Doberman bakımı aksatılmaması gereken bir durumdur.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu