Köpek Sağlığı

Köpekler Günde Kaç Saat Uyur

Köpekler günde kaç saat uyur? Köpeklerin kıskanılacak bir hayatı vardır. Bütün gece uyuduktan sonra günlerini güneş ışınlarının altında şekerleme yaparak ve kanepede uyuklayarak geçirirler. Uyandıklarında, hemen bir oyun oynamaya yetecek kadar enerjiktirler. Köpekler gibi hayvanlar , insanlardan farklı uyurlar ve bu farklılıklar birçok köpek sahibinin, köpeklerinin çok mu uyuyup uyumadığını merak etmesine neden olabilir.

Bir köpeğin günde kaç saat uykuya ihtiyacı olduğu sorusunun birden fazla cevabı var. Bizim gibi köpekler de yaşlarına, sağlıklarına, bulundukları yere ve yaşam tarzlarına bağlı olarak daha fazla veya daha az uykuya ihtiyaç duyabilirler. Köpeklerin nasıl uyuduğu hakkında daha fazla şey öğrenerek, kendi köpeğinizin uyku düzenini anlamak ve herhangi bir değişikliği veya endişe nedenini fark etmek daha kolaydır.

Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?

Köpekler günde kaç saat uyur? Yavru köpekler günde kaç saat uyur? Yetişkin köpekler günde kaç saat uyur? Bizden bile daha fazla, önemli miktarda uykuya ihtiyaç duyar. Köpekler gibi etoburlar otçullardan daha fazla uyuma eğilimindedir. Çünkü avlanan hayvanlar için uyku daha tehlikelidir. Bununla birlikte, bir köpeğin ihtiyaç duyduğu toplam uyku miktarı, bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlardan yaş en önemlisidir ve bir köpeğin uyku programı üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

 • Yavru Köpekler: Araştırma sınırlıdır, ancak bir çalışma yavru köpeklerin günde en az 11 saat uyuduğunu göstermiştir. Birçok yavru köpek geceleri yetişkin köpeklerden daha az uyurken, gün içinde daha fazla saat uyurlar ve genel olarak daha uzun süre uyurlar. Yavru köpeklerin çoğu ayrıca bir sandıkta veya kulübede uyur.
 • Yetişkin Köpekler : Yetişkin köpeklerin çoğu, ortalama 11 saatin biraz altında, her gün sekiz ila 13,5 saat uykuya ihtiyaç duyar. Karşılaştırma için, çoğu yetişkin insanın yedi ila sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır . Yetişkin köpekler geceleri yavru köpeklerden daha uzun süre uyurlar – genellikle saatlerin %60 ila %80’inde saat 20:00 ile 08:00 arasında, çevrelerine ve sahiplerinin programına bağlı olarak. Bununla birlikte, günün %37’sine kadar uyuyabilen yetişkin köpekler için gündüz şekerlemeleri hala önemlidir. Bir yaşına geldiklerinde, çoğu köpek bir köpek yatağında uyur.
 • Yaşlı Köpekler: Orta yaşlı ve yaşlı köpekler, gece boyunca daha az uyanma ve sabah geç saatlerde uyuma eğilimindedir. Ayrıca gün içinde daha sık uyudukları için daha çok uyurlar.

Köpeğinizin Yeterince Uyumadığının İşaretleri

Köpekler çoğu duruma uyum sağlayabilir. Barınak ortamının koşuşturmacasından dolayı gündüzleri daha az uyuyan barınak köpekleri üzerinde yapılan bir araştırma, geceleri daha derin uyuduklarını ve daha az uyandıklarını buldu. Geceleri daha uzun süre uyuyan bu barınak köpekleri, günde ortalama 11 saat uyudu diğer yetişkin köpeklerin çoğuyla aynı miktarda.

Ancak, yoğun bir ortama uyum sağlamanın bir bedeli olabilir. Aynı çalışma, gün boyunca daha fazla uyuyan köpeklerin daha rahat olduğunu ve daha mutlu göründüğünü buldu. Bu da köpeğinizin iyi uyumadığını araştırmaya değer anlamına geliyor.

Köpeklerde uyku yoksunluğunun semptomlarına ilişkin çok az araştırma yapılmıştır. Bununla birlikte, anekdot niteliğindeki kanıtlar, insanlarda yetersiz uykunun bazı semptomlarını taklit edebileceklerini düşündürmektedir.

 • Stresli uyaranlara daha yoğun tepkiler
 • Sinirlilik ve ruh hali bozuklukları
 • Zayıf hafıza

Uykunun ayrıca bir köpeğin öğrenme yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmektedir. Bir çalışmada, yeni bir komut öğrendikten sonra iyi uyuyan köpekler daha iyi performans gösterdi.

Köpeklerde Uyku Bozuklukları Olabilir mi?

İnsanlar gibi köpekler de uyku bozuklukları yaşayabilir. en yaygın narkolepsi, obstrüktif uyku apnesi ve REM uykusu davranış bozukluğudur.

Köpeklerde Narkolepsi

Köpek narkolepsisi kronik nörolojik bir hastalıktır gündüz aşırı uyku hali ve katapleksi gibi semptomlara neden olur. Genellikle bayılma olarak tanımlanan katapleksi, ani kas zayıflığı ve kas kontrolünün kaybını içerir. Katapleksik bölümler genellikle bir köpek yemek yerken veya oynarken ortaya çıkar.

Doberman pinschers, Labrador retriever ve diğer bazı türler, kalıtsal genetik nedeniyle bazen narkolepsiden muzdariptir. ancak narkolepsi, aile öyküsü olmayan köpeklerde de görülür. Köpek narkolepsisinin tedavisi yokken, durum yaşamı tehdit etmez ve yaşla birlikte kötüleşmez. Tüm köpeklerin narkolepsileri için tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak şiddetli semptomları olanlar kataplektik önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Köpeklerde Obstrüktif Uyku Apnesi

Obstrüktif uyku apnesi, birçok memelide görülen uykuda solunum bozukluğudur. insanlar ve köpekler dahil. Gevşemiş doku ve kaslar hava yolunu tıkadığında meydana gelir ve apne adı verilen kısa nefessiz dönemlere neden olur. Hem insanlarda hem de köpeklerde en yaygın semptomlardan bazıları, gündüz aşırı uyku hali ve uyku sırasında yüksek horlama veya boğulma sesleridir.

Bulldoglar gibi son derece kısa ağızlı köpekler, diğer cinslere göre uyku apnesine daha yatkındır . Tedavi genellikle ameliyat veya ilaç tedavisini içerir, ancak veterineriniz kilo kaybı gibi değişiklikleri de önerebilir.

Köpeklerde REM Uyku Davranışı Bozukluğu

Hızlı göz hareketi (REM) uyku davranış bozukluğu, uykunun REM fazı sırasında anormal hareketlere neden olan bir durumdur. Bu bozukluğa sahip köpekler uyurken çeşitli davranışlar sergilerler. Uluma veya havlama, şiddetli uzuv hareketleri ve ısırma veya çiğneme dahil. Köpeklerin çoğu ilk olarak 1 yaşından önce semptomlar gösterir ve ilaç tedavisi vakaların dörtte üçünden fazlasında etkili görünmektedir.

Köpeğinizin Daha İyi Uyumasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çoğu köpek, rahat ve mutlu bir hayat yaşamak için ihtiyaç duydukları uykuyu alabilir. Ancak, köpeğinizin rutininin ve çevresinin uyumasına yardımcı olacak şekilde ayarlandığından emin olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

 • Bir Program Ayarlayın: Köpeğiniz rahatlamak için mücadele ediyorsa, belirli bir rutinden faydalanabilir. Bunun köpeğinizin daha kolay dinlenmesine yardımcı olup olmadığını görmek için her gün benzer bir program tutmayı deneyin.
 • Yalnız Uyuma: Birçok insan köpeğinin yanlarında uyumasına izin verir, ancak bu hem insanı hem de insanı rahatsız edebilir. ve köpek uyku düzenleri. Bu aksamalar, sahipleri farkında olmadığında bile meydana gelir; bu, aynı yatağı paylaşmanın köpeğinizin uyumasını zorlaştırıp zorlaştırmadığını bilemeyeceğiniz anlamına gelir.
 • Yataklarını Rahat Hale Getirin: Pek çok insan, genç yavruları tutmak ve onları uyumaya teşvik etmek için bir sandık veya kulübe kullanır. Köpeğinizi yaşlandıkça kafese koymaya devam edin veya onu bir köpek yatağına geçirin, uyudukları yerin hem rahatlık hem de destek sunması önemlidir. Daha yaşlı köpekler veya eklem sorunları olanlar için daha destekleyici bir yatak gerekebilir.
 • Uyku Alanlarını Sessiz ve Karanlık Tutun: Memelilerin ışıktan etkilenen sirkadiyen ritimleri vardır. bu nedenle, karanlık veya loş olduğunda köpeğinizin geceleri uyuması daha kolaydır. Aşırı gürültü tarafından rahatsız edilmedikleri takdirde uyumaları da daha kolaydır .
 • Egzersiz: Köpeklerde uyku ve egzersiz arasındaki ilişkiye dair çok az araştırma olsa da, düzenli egzersizin insanların daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Anekdot kanıtlar, bunun köpeklerde, özellikle de oldukça aktif çalışan ırklarda da geçerli olduğunu öne sürüyor.
 • Gün İçinde Rahatlama Dönemlerine İzin Verin: Tanıdık olmayan veya kalabalık yerler ile tanımadığınız insanlar, köpeğinizin gün boyunca uyumasını zorlaştırabilir. Yeterince uyumalarına yardımcı olmak için, aktivite yapmadıkları dönemler geçirdiklerinden ve sessiz, tanıdık bölgelere erişim sağladıklarından emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu