Köpek Sağlığı

Köpekler Hangi Kokuları Sevmez

Köpekler hangi kokuları sevmez? Köpeklerin inanılmaz bir koku alma duyusuna sahip olduğu iyi bilinen bir gerçektir – ancak koku açısından zengin evlerimizdeki hassas burunlar için bunun ne anlama geldiğini nadiren düşünürüz.

Köpeklerin bizden 10.000 ila 100.000 kat daha iyi koku alabildiği tahmin ediliyor! Ayrıca koku almalarına yardımcı olan 300 milyondan fazla koku alma hücresi vardır. Bizim ise sadece 5 milyonumuz var.

Yemek kokuları, deodorantlar, oda spreyleri, tütsü ve diğer pek çok kokuyla dolu evlerin onlar için nasıl olduğunu bir düşünün.

Köpeklerinizin özellikle hangi kokulara duyarlı olduğunu ve en iyi arkadaşınız üzerindeki etkilerini nasıl azaltacağınızı bilmek, sorumlu bir köpek sahibi olmak için çok önemlidir. 

Aşağıda, en kötü adaylardan bazılarına bakacağız. Ayrıca, köpeklerinizi bulunmaları gerekmeyen alanlardan uzak tutmaya yardımcı olmak için bu kokuların gücünden yararlanabilirsiniz, bu nedenle dedikleri gibi bilgi güçtür.

Köpekler hangi kokuları sevmez ve köpekler hangi kokulardan nefret eder gelin buna detaylı bakalım.

Hadi başlayalım.

Narenciye

köpeklerin nefret ettiği kokular

Bize narenciye kadar güzel kokan bir şeyin köpek dostlarımız için sorun olabileceğini düşünmezsiniz ama öyle. Narenciye ile ilişkilendirdiğimiz parlak ve canlı koku, meyvenin özünden ve kabuğundan gelir.

Yanlışlıkla bir portakal kabuğunu ısırdığınızı düşünün, çok acıdır, değil mi? Şimdi hassas bir burunla kokladığınızı hayal edin! Arkadaşınızın hassas burnu için çok yoğun ve bu nedenle rahatsız edici.

Çoğu narenciye ürününde ve çok çeşitli “doğal” güzellik ürünlerinde de bulunan bir ürün olan limon, köpekler için aktif olarak zehirli olabilir, bu nedenle çok dikkatli olun.

Alkol

Bazı köpekler, şerbetçiotu bakımından zengin bira kokusuna çok ilgi gösteriyor gibi görünse de, ispirto da dahil olmak üzere her türlü tahıl alkolü veya alkollü içkiler kesinlikle yasaktır. Evcil hayvanınızı biranızı araştırmaya teşvik etmek sevimli olsa da, onu herhangi bir alkolden uzak tutmak çok daha sorumlu bir davranıştır

Sadece onlar için kötü kokmakla kalmaz, aynı zamanda cilt ve hassas mukoza zarları için tahriş edicidir, bu nedenle onlara aktif olarak zarar verebilir.

Bu nedenle, köpeğinizin üzerinde asla güçlü bir alkol solüsyonu kullanmamalı veya onu bir alandan uzak tutmamalısınız.

Asla doğrudan evcil hayvanınızın üzerine alkol sürmeyin. Bir yarayı temizlemeniz gerekiyorsa, önceden satın alınan bir irigasyon durulaması veya salin karışımı çok daha güvenli bir alternatiftir.

Sirke

Sirke, çevre dostu bir temizleyici olarak bir patlama görüyor, ancak bu, yavru köpeğiniz için iyi değil. Asetik asitten yapılan bir üründür.

Güvenli, toksik olmayan ve doğal olarak yapılmış olmasına rağmen, köpeğiniz kesinlikle fermente meyvelerin kokusunu takdir etmez çünkü zararlı değildir, sadece kokar, evcil hayvanları uzak tutmak için 1/3 oranında sirke ve su karışımı kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin cilt sorunları olan köpekler için bazı faydaları vardır, ancak koku onları yine de rahatsız edecektir. Bunu biraz maskelemek için normal şampuanlarıyla karıştırabilirsiniz.

Acı Biber

köpekler hangi kokuları sevmez

Herhangi bir keskin ve güçlü biber çeşidi, örneğin jalapeno biberi köpeğinizi rahatsız edecektir. Bunun nedeni, bu ürünlere acı ve sıcak tat veren kimyasal bileşik kapsaisin içermeleridir.

Acı biber veya toz, genellikle köpekleri korkunç bir hapşırma nöbetinden uzaklaştırır. Köpekler için caydırıcı olarak kullanılabilir, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin, aksi takdirde mukus zarlarında tahrişe neden olabilirsiniz.

Çoğu Öğütülmüş Baharat

En güçlü veya keskin baharat tozları, köpeğinizin burnuna bunaltıcı gelebilir. Bu, hardal, acı biber, zencefil, küçük hindistan cevizi, yenibahar ve kakule gibi çok yaygın kokuları içerir. 

İnsanların bir şeyler yiyebilmesi köpek arkadaşlarımızın da yiyebileceği anlamına gelmez. Su solüsyonunda kullanılan bu tozlar, köpeğinizi bulunmaması gereken alanlardan uzak tutmak için kullanılabilirken, her zaman belirli bitkinin güvenliğini kontrol edin.

Toz halinde kullanılmaları tavsiye edilmez çünkü çok daha güçlüdürler ve küçük partiküller aktif olarak solunabilir ve burnu tahriş edebilir.

Taze bitkiler

Köpekler hangi kokuları sevmez diye düşündüğünüzde aklınıza en son gelecek şey taze bitkilerdir. Bir bitki size ağır geliyorsa, köpeğiniz ondan nefret edecektir. Nane, fesleğen, biberiye ve kekiği düşünün. Bunun nedeni, bu bitkilerdeki güçlü ve uçucu aromatik yağlardır.

Köpekleri çiçek tarhlarından uzak tutmak için bu bitkileri ekebilirsin, ancak her zaman belirli bir bitkinin köpekler için güvenli olup olmadığını kontrol et. Hepsi değil.

Sarımsak ve Soğan

Bu yaygın yiyeceklerin her ikisi de, peyzajınızda sahip olabileceğiniz bazı özellikli bitkiler gibi, allium cinsindedir.

Tadının harika olduğunu düşünürken, köpekler kokudan nefret eder ve özellikle soğanlar da büyük miktarlarda köpekler için zehirli olabilir. Bu bitki ailesiyle köpeğinizin etrafında dikkatli olduğunuzdan emin olun. 

Aseton ve Oje

Ojenin güçlü kimyasal kokteyli ve oje çıkarıcıdaki asetonun daha da güçlü kokusu, köpeğinizin burnu için aktif olarak tehlikelidir ve hassas burun zarlarını kolayca tahriş edebilir.

Güzellik rutininize kendinizi kaptırırken köpeğinizi odanın dışında kilitleyin ve alanı sizin için de iyi havalandırdığınızdan emin olun! 

Aslında köpekler, saç spreyleri, güneş koruyucu spreyler ve daha fazlası dahil olmak üzere güzellik ürünlerimizin çoğunun yakınında bulunmamalıdır. Köpeğinizi bu ürünlere maruz bırakmadığınızdan emin olun ve onları banyonuzdan veya güzellik masanızdan uzak tutun!

Çoğu Temizleyici

Amonyak veya klor, evimizin her yerindeki temizleyicilerde oldukça yaygın iki bileşendir ve köpeklerin nefret ettiği bir kokuya sahiptirler. Bu dumanlar onlara (ve bize) son derece tiksindirici olmakla kalmaz, aynı zamanda onları solumak da son derece tehlikelidir.

Bazı kimyasalların tehlikeli etkileşimleri olduğundan, temizleyicileri asla karıştırmamanız gerektiğini unutmayın.

Sağlığınız ve köpeğiniz için iyi havalandırılan bir alanda kullandığınızdan emin olun ve evdeki herhangi bir kişinin dumanı solumasına izin vermeyin. 

Enzimatik temizleyicilerin tipik olarak kokusu yoktur (uçucu yağlar eklenmedikçe, aşağıya bakın), çevre dostudur ve birçok evcil hayvan bazlı koku için harikadır.

Evcil hayvanlarınızın çevresinde kullanmak için daha güvenli temizleyiciler arıyorsanız, bunlar harika bir seçim olabilir, ancak her zaman diğer malzemeleri kontrol edin.

kolonya ve parfüm

Bunlar ciltte eser miktarda iyi olsa da, aşırıya kaçarsanız köpeğinizi erteleyebilirsiniz. Bu durumda faktörlerin bir kombinasyonu.

Çoğu parfüm, denatüre alkol ve ayrıca konsantrasyon olarak çok fazla olabilecek çok keskin aromalar kullanır. Hassas köpekler, benzer bir nedenle güçlü deodorantlar ve oda spreyleri ile bile mücadele edebilir.

Köpeklerin çok iyi bir koku alma duyusu olduğundan ve dünyayı nasıl dolaştıkları çok önemli olduğundan, her zamanki deodorantınızı veya parfümünüzü değiştirirseniz, bunun köpeğinizi şaşırtabileceğini unutmayın.

“Her zamanki” kokunuza alışmış olacaklar ve memelilerin vücut kokularını bizim kadar kolay değiştirmeleri normal değil.

Ancak kısa sürede değişime alışacaklar, bu yüzden endişelenmeyin. Bununla birlikte, köpekler, etrafınızda hissettikleri güvenliğin rahatlatıcı bir hatırlatıcısı olduğunu düşündükleri için, doğal cilt kokunuzu koklamayı severler (köpeğiniz yargılamasa da vücut kokusuna gerek yoktur).

Köpekler, sürekli bir sahte parfüm kokusu bulutu içinde olmak istemezler. “Köpek parfümü” tüylerinin bize güzel kokmasını sağladığı kadar, özel günler için saklayın ve bunun yerine düzenli bakım ve banyo yaparak temiz ve taze kalmalarını sağlayın.

Naftalin

Hepimiz naftalinlerin ne kadar güçlü koktuğunu biliyoruz, ancak aynı zamanda hem köpekler hem de insanlar için tüketilmesi oldukça tehlikelidir. Köpeğinizin erişebileceği tek bir naftalin bile bırakmadığınızdan emin olun!

Uçucu yağlar

Daha önce uçucu bitki yağlarından bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Uçucu yağlar, aynı kimyasal bileşiklerden yapılan yüksek konsantrasyonlu yağlardır.

Bir dizi şey için “güvenli” bir ev tedavisi olarak esansiyel yağlardan bahsetmeye yönelik mevcut eğilime rağmen, kedilerimizin çoğu için aktif olarak tehlikelidirler.

Köpekler kedilerden biraz daha az duyarlı olsa da, sözde “zararsız” uçucu yağların çoğu köpekleriniz için çok zehirli olabilir. 

Citronella yağı, köpekleri zarar görmeden girmemeleri gereken alanlardan caydırmak için kullanılabilir. Böcek önleyici mumlarda yaygın olarak kullanılır, yavru köpeğinizin uzak durmasını istediğiniz alanlara uygulayabilirsiniz.

Köpekler hangi kokuları sevmez sorunuzun cevaplarını bu makele sizlerle paylaştık.

Kediler hangi kokuları sevmez merak ediyorsanız bu yazımıza da göz atın

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu