KediKedi Sağlığı

Kedilerin Sevmediği Kokular

Kedilerin sevmediği kokular: Kediler, köpek meslektaşlarının sofistike koklayıcıları ile donanmış olmayabilir. Ancak yine de dünyayı burunlarından keşfetmek konusunda biz insanlardan çok daha donanımlıdırlar. Aslında araştırmacılar, yaklaşık 200 milyon süper güçlü koku reseptörü sayesinde bir kedinin koku alma duyusunun bizimkinden yaklaşık 14 kat daha güçlü olduğunu tahmin ediyor.

Fare veya kedi nanesi, gibi kokular kedileri çekerken, diğerleri rahatsız edici ve hatta zararlı olabilir. Ancak her ikisi de, kedilerin aşırı duyarlı burunlarının hayatta kalmalarına nasıl yardımcı olduğunun evrimsel örnekleridir.

Kediler, çevrelerinde kendilerini daha güvende hissetmelerine, potansiyel avcıları veya tehlikeleri tespit etmelerine, yiyecek bulmalarına, eş bulmalarına ve tanıdık kedileri tanıdık olmayan kedilerden ayırt etmelerine yardımcı olmak için koku alma duyularını kullanırlar.

Kedi burunları hakkında bilinmesi gereken çok şey olduğunu kim bilebilirdi? Ancak bunlar sadece büyüleyici gerçekler değil. Bir kedinin koku alma duyusunun neden bu kadar güçlü olduğunu ve kedilerin hangi kokulardan nefret ettiğini öğrenmek aslında daha iyi bir evcil hayvan ebeveyni olmanıza yardımcı olabilir.

Bir Kedinin Koku Duyusunu Anlamak

Kedilerin burunları, dünyalarında gezinmelerine ve onları güvende tutmalarına yardımcı olmak için zaman içinde gelişti” diyor . Kediler davranışsal olarak evrim geçirdiler .Benzersiz koku işleme anatomilerini insanlardan, köpeklerden ve diğer hayvanlardan çok farklı bir şekilde geliştirdiler. Esasen, kedigiller kokuları burunlarına çeker ve burada özelleşmiş organlar onları dost ya da düşman olarak işler

Kediler için nahoş veya düşmanca kabul edilen kokuların çoğu, tehlike ile ilişkilendirildikleri için böyle kabul ediliyor. Özellikle, çeşitli ürün ve işlemlerden havaya salınan gazlar olan uçucu organik bileşikler genellikle kedilere belirli yiyeceklerden, maddelerden veya bitkilerden uzak durmalarını söyleyen uyarı görevi görür

Kedilerin koklamaktan nefret ettikleri bazı şeyler çok mantıklı olsa da bazıları sürpriz olabilir.

Kediler Hangi Kokulardan Nefret Eder?

İşte kedilerin koklamaktan nefret ettikleri ilk yedi şey ve neden onlar hakkında büyük bir koku yaratabileceklerine dair bilimsel açıklamalar.

1. Uçucu yağlar


Çay ağacı, lavanta ve okaliptüs gibi pek çok esansiyel yağın yatıştırıcı kokuları, kişisel bakım rutininiz için harika olsa da, kedi yavruları ve kediler sizinle aynı coşkuyu yaşatmıyor olabilir. Bunun nedeni, büyük miktarlarda uçucu yağlara maruz kalmanın, potansiyel olarak tehlikeli VOC’ler nedeniyle kediler için rahatsız edici ve hatta toksik olabilmesidir. 

Eğer evcil hayvanınızın şu uyarı işaretlerinden herhangi birini gösterdiğini fark ederseniz, difüzörünüzü kapatmanın ve bir kediyi temiz havaya çıkarmanın zamanı geldi: burun sulanması, salya akması, nefes almada zorluk ve öksürük .

2. Narenciye


Kedilerin sevmediği diğer kokular arasında turunçgillerin güçlü, asidik kokusu yer alır. Bunun nedeni portakal, misket limonu, limon ve greyfurt gibi turunçgillerden elde edilen yağların onlar için zehirli olmasıdır. Birçok bahçıvanın size söyleyebileceği gibi, narenciye kabukları, kedileri dışarıda tutmak için genellikle bitkilerin etrafına dağılmış, denenmiş ve gerçek bir doğal kedi caydırıcıdır

3. Acı biberAcı biberlere keskinliklerini ve müstehcenliklerini veren özel molekül olan kapsaisin’in potansiyel olarak toksik VOC’lerle de ilişkili olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, yemelerini istemediğiniz bir şey veya uzak durmalarını tercih ettiğiniz bir alan varsa (tuvalet olarak kullandıkları ev bitkisi çömlekçisi gibi) kokuları kedileri caydırabilir! Bu nedenle kapsaisin, kedi kovucularda sıklıkla bulunur..

4. Otlar ve bitkilerÖzenle seçilmiş yeşilliklerin kedileri belirli alanlardan da uzak tutabileceğini söylüyor. Kediler özellikle sedef, lavanta, kadife çiçeği, pennyroyal, ve limon kekiği kokusundan nefret eder.

Bu nedenle, bahçenizde meraklı kedicikler veya sokak kedileriyle ilgili bir sorununuz varsa, kedileri doğal olarak caydırmak için bu örnekleri bahçenizin her yerine veya çiçek tarlalarının kenarlarına dikmeyi düşünün .

5. Sirke


Kedilerin sevmediği kokular başında gelir. Çoğu kedi sirke kokusundan nefret eder. Genellikle toksik değildir ve kedileri temizlemek veya caydırmak için güvenle kullanılabilir.

Ancak kediciklerinizin buna nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Bazen, kedi idrarını sirke ile temizlemek, muhtemelen istenmeyen kokuyu bastırmak için bir kediyi bölgenin üzerine tekrar idrar yapmaya zorlayabilir

6. Öğütülmüş kahveBir kedi yavrusunun sabah kahvenize girmesi konusunda nadiren endişelenmenizin bir nedeni var. Çoğu kedi kahve kokusundan hoşlanmaz, bu iyi bir şey çünkü az miktarda kafein bile kediler için zehirli olabilir.

Bazı insanlar kedileri bahçelerden ve bitkilerden uzak tutmak için kahve telvesi kullanır. Ancak kediler yanlışlıkla kahve telvesini patilerine veya tüylerine bulaştırabileceklerinden, diğer seçenekler daha güvenli olacaktır.

7. Kirli bir kedi tuvaleti

Kediler, yalnızca çiftleşmek ve yavru yetiştirmek için bir araya gelen yalnız varlıklar olduklarından, idrarlarında koku belirteçleri veya feromonlar bulunur. Bunların kendi bölgelerini işaretlemelerine ve başkalarının kişisel alanlarına tecavüz etmesini engellemelerine izin verdiğini açıklıyor.

Kediniz kendi idrarının kokusuna duyarlıysa veya birden fazla kediniz varsa ve yeterli kedi tuvaleti yoksa, kediniz bunun yerine yatağınız veya evrak çantanız gibi yerlere idrar yapmaya başlayabilir. Her kedi için en az bir kedi tuvaletiniz olduğundan emin olun ve bunları günlük olarak temizleyin.

Kedilerin Nefret Ettiği Kokular:
Kedilerin hangi kokulardan nefret ettiğini bilmek sadece kedinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olmaz. Evcil hayvan ebeveynleri, kedileri güvende tutmak, onları çiğnememeleri gereken şeyleri çiğnemekten caydırmak ve gelecekte davranışsal sorunlardan kaçınmak için yukarıdaki listeyi kullanabilir. Ayrıca kedileri kedi olmayan alanlardan uzak tutmak için stratejik olarak kokuları kullanabilirsiniz.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu