Köpeklerde Beslenme

Köpekler Muz Yiyebilir Mi? – Bilmeniz Gerekenler

Köpekler muz yiyebilir mi? Muzlar insanlar için harika bir ziyafet ama aynı şey köpekler için de söylenebilir mi? Köpeklerin muz yiyip yiyemeyeceğine ve bu meyvenin alabileceği birçok şekle bir göz atalım.

Köpekler Muz Yiyebilir Mi?

Evet, köpekler muz yiyebilir! Bu sarı meyve sadece köpekler için güvenli değil, aynı zamanda sağlıklı, düşük kalorili bir tedavidir. Muzların köpeğinize yardımcı olabilecek pek çok sağlık yararı da vardır:

●      Potasyum: Köpeğinizin her gün 20 mg potasyuma ihtiyacı vardır. Potasyum kas büyümesine, bilişsel işleve ve kemik sağlığına yardımcı olur. Kusma ve ishali içeren hastalıklar, köpeğinizin potasyum depolarını tüketebilir ve ekstra potasyum, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir.

●      B6 Vitamini: Bu vitamin kalp sağlığını destekler ve ayrıca köpeğinizin potasyum-sodyum seviyelerini dengede tutar.

●      C Vitamini: C vitamini iltihabı azaltabilen bir antioksidandır.

●      Lif: Lif, sindirime yardımcı olur ve ayrıca köpeğinizin ağırlığını düzenleyebilir .

Bununla birlikte, ölçülü olan her şey daha iyidir. Çok fazla muz mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle meyve kasesine çok sık doldurmayın

Bir köpek ne kadar muz yiyebilir?

Köpeğinize daha önce hiç muz beslemediyseniz ve nasıl tolere edeceğinden emin değilseniz, birkaç parça ile başlayın. Küçük bir köpek için porsiyon boyutlarını küçük tutmak gereklidir. Büyük köpekler haftada bir veya iki kez yarım muz yiyebilir. Köpeğinize ne kadar muz vereceğiniz konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, veterinerinizle konuşun.

Menüye muz ekleyip eklememeye karar verirken köpeğinizin ağırlığını ve aktivite düzeyini göz önünde bulundurmanız da önemlidir. Muz çok fazla doğal şeker (fruktoz, glikoz ve sükroz) içerdiğinden, koşuya çıkmaya hazır olan atletik bir köpek için enerji artışı sağlayabilir. Ancak köpeğiniz aşırı kilolu ve/veya hareketsiz ise, muhtemelen en iyisi muz yememektir – fazladan şeker, köpeğinizi fazladan kilo alma riskine sokabilir.

Köpeğim her gün muz yiyebilir mi?

Hayır – muzlar en iyi şekilde arada bir ikram olarak kullanılır. Köpeğinizin her gün muzdaki yüksek şeker içeriğini tüketmesine gerek yoktur. Ayrıca, köpeğinize bol miktarda insan yemeği vermek iyi değildir. Ancak muzları özel bir muamele olarak ayırdığınız sürece, muzlar ve köpeğiniz iyi geçinmelidir.

Köpekler Muz Kabuğu Yiyebilir mi?

Muz kabukları köpekler için toksik değildir, ancak yüksek oranda konsantre lif miktarı nedeniyle sindirimi zordur. Muz kabuğu tüketmek köpeğinizin kusmasına neden olabilir veya bazı durumlarda kabuk bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Alt satır: Köpeğinize muz kabuklarını bilerek vermeyin. Ama yanlışlıkla yere bir kabuk düşürürseniz ve köpeğiniz onu kaparsa, muhtemelen sorun olmaz. Sadece ona göz kulak ol ve  herhangi bir sıkıntı belirtisinde veterinere gidin . Muzları evdeki diğer evcil hayvanlardan da uzak tutmak isteyeceksiniz.

Köpekler Kızarmış Muz Yiyebilir mi?

Evet! Üründe yapay tatlandırıcılar olmadığı sürece, kızarmış muz köpeklerin yemesi için güvenlidir. Bütün muzlarla aynı sağlık yararlarının çoğunu taşırlar. Orta boy bir köpek beş ila 10 cips yiyebilirken, küçük bir köpek birkaçına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, muz cipslerini günlük bir öğün yerine özel bir tedavi için saklayın.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İçeriklerinizi sürekli takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Emeğinize sağlık

  2. Açıkçası köpeklerin muz yiyebileceğini hiç düşünmemiştim ama kızarmış muz yiyebilirlermiş vay be 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu