Köpek Türleri

Labrador Irk Özellikleri ve Bakımı

Labrador ırk özellikleri ve bakımı itibariyle en çok tercih edilen türlerden birisidir. Son derece uysal ve sahiplerine bağlı olan labrador türü köpekler aynı zamanda yabancılarla kaynaşma konusunda da başarılıdır. Tüm çevresindekilerinin sempatisini kazanan bu özel köpekler, özellikleri itibariyle popülerliklerini koruyorlar.

Labrador Irk Özellikleri

Labrador ırk özellikleri uysal, sadık ve sevimli olarak açıklanabilir. Köken olarak Retriever ana ırkına bağlıdır. Labradorların 1800’lü yıllarda nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak bu yıllarda Kanada’dan İngiltere’ye götürülerek başka retriever köpekler ile çiftleştirilmeleri sonucunda soyları yok olmaktan kurtulmuştur. Bu tarihten sonra ise giderek popüler hale gelmişler. Günümüzde en çok sahiplenilen köpek türlerinden birisi olmayı başarmışlardır.

Uysal ve sahiplerine çok bağlı olan labrador köpekler avcılık kökenlerine sahip oldukları için koku alma açısından çok başarılıdır. Bu yüzden günümüzde yaygın olarak emniyet birimleri tarafından da yasadışı madde arayışında kullanılırlar. Atletik yapıları sürekli olarak egzersiz yapmalarını gerektirir. Bu bakımdan da düzenli olarak dolaştırılmaları gerekir. Suyla aralarının da çok iyi olmaları sebebiyle özellikle havuz gibi yerlerde suya atlayarak yüzmekten büyük keyif alırlar. Zeki ve kolay eğitilebilir yapıları sayesinde pek çok oyun ya da davranış özelliklerini de kendilerine öğretmek mümkündür.

Labrador Bakımı Nasıl Yapılır?

Labrador bakımı özellikle yüksek aktiviteye sahip oldukları için dikkat edilmesi gereken konudur. Bu yüzden günlük olarak en az 40 dakika olacak şekilde dolaştırılmaları gerekir. Obeziteye çok müsait oldukları için de beslenmelerine dikkat edilmelidir. Labrador tüy bakımı da ihmal edilmemelidir. Kısa tüylü olmalarına rağmen tüyleri kötü bir görünüm alabilir. Bu yüzden haftada bir kez fırçalama yapılmaları gerekir.

Orta ve iri ırk köpek sınıfına girdikleri için beslenme açısından günlük ihtiyacının karşılanması adına iki öğün 2,5 ve 3 ölçek yüksek kalitede kuru mamaların verilmesi tavsiye edilir. Eğlenceyi çok seven labradorlar için çeşitli oyuncaklar da kullanılmalıdır. Bu sayede geçirdikleri vakitten çok büyük keyif alırlar ve aynı zamanda günlük enerji ihtiyaçlarını da karşılamış olurlar. Açık alanda top ya da frizbi yakalamak gibi etkinliklerden de büyük keyif duyarlar.

Kendinize en uygun köpek türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu