Köpek Türleri

Poodle (Toypoodle) Irk Özellikleri ve Bakımı

Poodle ırk özellikleri ve bakımı küçük köpek severler tarafından merak ediliyor. Kaniş olarak da bilinen Toypoodle sevimli görüntüsü ve tam bir ev köpeği olması ile dünya genelinde popüler bir türdür. Son derece akıllı olmasının yanında özellikle sahipleriyle de aralarında çok sıkı bağlar oluşur. Eğitim gören Toypoodle cinsi köpekler ailenin sadık bir dostu olur. Özellikle çocuklarla da araları gayet iyidir.

Poodle (Toypoodle) Irk Özellikleri

Poodle ırk özellikleri açısından oldukça eski bir ırktır. Antik Mısır ve Roma dönemlerinden kalan yazıtlarda Toypoodle benzeri görsellere rastlanabilir. Günümüz anlamında Toypoodle ırkının ortaya çıkışı ise günümüzden yaklaşık 800 yıl öncesine dayanır. Fransa’da burjuvazi ailelerinin sahiplenmeye başladığı Poodle ırkı, standart Poodle  ırkı ile küçük Poodle  ırkının melezlenmesi ile ortaya çıktığı görülmektedir. Ortaya çıkan ırk daha çok arazide mantar aramak ve sahiplerine eşlik edilmesi için kısa sürede benimsenmiştir. Zeki olmaları sebebiyle dünya genelinde köpek severler tarafından kısa sürede sahiplenildi. Özellikle eğlence gösterilerinde de kostümler giydirilerek ve makyaj yapılarak da bu ırk yer almıştır.

Toypoodle özellikleri açısından vücudu kare orantılı, çevik ve atletik yapıdadır. Düğme burunu ve badem gözlü oluşu ile sevimli bir görünümü bulunur. Kalça bölgesi ise yuvarlaktır. İdeal olarak boyu 25 ila 38 cm arasındadır. Kilosu ise ortalama olarak 4 kilo civarındadır. Bu sayede elde rahatlıkla taşınabilir.

Poodle (Toypoodle) Bakımı Nasıl Yapılır?

Poodle toypoodle bakımı zor değildir. Özellikle eğitimi iyi verildiğinde son derece uysal ve cana yakın bir köpektir. Gösterişli ve göz alıcı kürkü türün en belirgin özelliğidir. Az tüy döker ve tüyleri de etrafa çok saçılmaz. Bu bakımdan haftada 3 kez fırçalama yapılması yeterlidir. Ancak çok gösterişli ve iddialı bir tüye kavuşmasını istiyorsanız bu durumda yüksek maliyetler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü genelde film ya da fotoğraflarda görülen iddialı tüylere sahip olan Toypoodle köpekler profesyonel bakım yapılan köpeklerdir.

Poodle beslenme açısından da yaşı, boyu ve aktivite seviyesine göre karar vermek gerekecektir. Veteriner onaylı kuru ya da yaş mamalardan verebilirsiniz. Beslenmesi genel olarak günde iki öğün şeklindedir.

Yürüyüş olarak da Toypoodle ırkı günlük egzersizlere ihtiyaç duyar. Dışarıda günlük 30 dakika dolaştırmak kendilerini hem sağlıklı hem de mutlu yapar.

Kendinize en uygun köpek türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu