Kedilerde Beslenme

Kedi Çilek Yer mi?

Kedi çilek yer mi sorusu kedi sahiplerinin merak ettiği bir sorudur. Meyve ile kedilerin ilişkisi farklı olabilmektedir. Aslında kedi çilek yer. Ancak miktarı ve verilme aralığı önem taşır. Evcil hayvanların yüksek şekerle arası olmadığı bilinmektedir. Özellikle yüksek şekerli meyveler sık sık verilmemektedir. Bu konu özen gösterilmesi gereken bir konudur. Sağlık açısından tehdit edici bir unsurun ortaya çıkması istenmez. Evcil hayvan metabolizması insanın metabolizmasından farklıdır. Ancak şeker oranına ve miktarına dikkat edilerek meyve tüketebilirler.

Doğal meyveler hayvanlara verilebilecek türden meyvelerdir. Çilek de organik olması kaydı ile verilebilmektedir. Fakat yine de ölçülü verilmesi gerekir. Meyvede bulunan şeker kedinizin sağlığına iyi gelmeyebilir. Çilek; vitamin ve mineral açısından zengin ve faydalı bir meyvedir. Fakat dengeli bir diyette yer almazlar. Diyet parçası olmaktan ziyade tedavi amaçlı tüketimi uygundur. Dengeli bir kedi beslenmesinde kedi maması dışında %10’luk bir dilim diğer yiyeceklerden oluşmaktadır. Kedi çilek yer mi sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Kediler İçin Çileğin Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Kediler çilek yer mi sorusundan ziyade nasıl tüketilmelidir sorusu daha önemlidir. Çilek meyvesinin diğerlerinden daha az kaloriye sahip olduğu bilinmektedir. Çilek tam bir C vitamini deposudur. Hastalıklar için bünyeyi destekler. Koruyuculuğunun yanı sıra lif içeriği tok tutmaktadır. Magnezyum içeriği yüksektir. Bu özellikleri insanlar için olduğu kadar kediler için de faydalıdır. Faydalarından yeterli düzeyde faydanılması tüketim miktarına bağlıdır. Miktarı belirli olmalıdır. Tüketimleri arasındaki zaman periyodu kedi için besleyicidir. Antioksidan olması gibi yüksek faydaları önemlidir. Kan şekeri seviyesi korunması gibi artılar kediler için önemlidir. Kedilerin beceri ve sağlık düzeyleri gelişimi için tükettikleri besinler önemlidir. Kanser, diyabet, obezite gibi hastalıklarla mücadele için çilek tüketimi faydalıdır.

Kedilerin çilek tüketiminde miktarın önemli olmaktadır. Bunu örneklendirmek gerekirse;

  • 1 porsiyon miktarında çilek, insan porsiyonu ile aynı değildir.
  • 1 porsiyon insanlar için 10 çilektir. Kediler için 1 porsiyon yarım çilek miktarıdır.
  • Bu bilgiler eşliğinde yarım çilek kedinin tüketim miktarı olmaktadır.
  • Fazla çilek tüketimi kedinin kusmasına neden olacaktır.
  • Fazla çilek tüketimi nedeniyle insülin seviyesi yükselttiği için böbrekler bu yüzden kalıcı hasar görmektedir

İlginizi çekebilir: Kediler peynir yer mi

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kedi çilek yer mi bu çok ilginç bir soru bunun cevabını öğrendiğim iyi oldu bana yardımcı oldu işime yarayabilir artık Çilek gelirken bir daha düşüneceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu