Kedilerde Beslenme

Kediler Peynir Yer Mi?

Kediler peynir yer mi? Bazı kediler neofil olarak bilinen yeni şeyler denemeyi sever. Aynı zamanda, diğer kedigiller normal diyetlerini yemeyi tercih ederler ve asla yeni şeyler denemezler. Her iki durumda da peynir belirli kediler arasında çok popülerdir. Ancak kediler normal beslenmelerinin bir parçası olarak peynir yiyebilir mi? Yoksa peynir kediler için kötü mü? Tüylü dostunuz sizden sevimsiz ikramlardan payını istemeye devam ederse ne yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kediler Peynir Yiyebilir mi?

Kediler peynir yiyebilir mi? Uzmanlara göre, evet, ancak yalnızca ölçülü olarak veya nadir bir tedavi olarak. Kedinize peynir verirseniz, ona nadiren küçük bir parça verin – neredeyse bir zar büyüklüğünde. Örneğin, kedinize herhangi bir gizli hap vermek istediğinizde ona peynir verebilirsiniz.

Çoğu kedi peyniri bir dereceye kadar tolere edebilir. Ancak kedinizin laktoz intoleransı veya süt alerjisi olup olmadığını aklınızda bulundurun. Az miktarda peynir bile sindirim sistemine zarar verebilir.

Peynir Kediler İçin Neden Zararlıdır?

Yetişkin kediler, laktozu parçalayan enzimden (laktaz) yoksun oldukları için süt ürünlerini düzgün bir şekilde sindiremezler. Bu, süt, krema veya peynir yemenin kabızlık, ishal veya kusma gibi gastrointestinal semptomlara yol açabileceği anlamına gelir. Kedigiller zorunlu etoburlar olarak bilinirler, bu da gelişmek ve sağlıklı kalmak için öncelikle ete dayalı bir diyete ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Kedilerde Süt İntoleransı ve Süt Alerjisi
Kedilerin bir kase süt veya kremadan başka bir şey sevmediği şeklindeki eski efsaneye rağmen, çoğu kedi süt ürünlerini sindiremez.

Süt alerjisi olan kediler, peynir gibi küçük bir süt ürünü ısırığına bile kötü tepki verebilir. Kedilerin genellikle çok fazla gıda alerjisi yoktur, ancak süt ürünleri, balık ve kırmızı et en yaygın olanlarıdır. Kedinizin peynire alerjisi varsa, sindirim sorunlarına yol açabilir ve hatta bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Kedinizin süt ürünleri alerjisine sahip olduğunun yaygın belirtileri, laktoz ürünleri tükettikten sonra aşağıdaki durumlara neden olur.

Kusma
İshal
Kabartmak
Kaşıntılı ve kırmızı cilt lekeleri
Saç kaybı
Kediniz bu veya diğer olağandışı belirtileri gösteriyorsa, bir kontrol randevusu almak için mümkün olan en kısa sürede veterinerinizle iletişime geçin.

Yavru Kediler Peynir Yiyebilir mi?

Yavru kediler peynir yiyebilir mi? Küçük yavru kediler 7-8 haftalıkken tamamen sütten kesilene kadar anne kedilerinin sütünü içerler. Bu nedenle peynirin yavru kediler için kötü olup olmadığını düşünebilirsiniz.
Yavru kediler, süt ürünlerini sindirme konusunda yetişkin kedilere göre daha dikkat çekici bir yeteneğe sahiptir. Çünkü anne sütündeki laktozu sindirmek için hala bazı laktaz enzimleri vardır. Bununla birlikte, bu yetenek sütten kesme sürecinin başlarında, yaklaşık dört haftalıkken azalmaya başlar. Bu, peynir gibi katı yiyecekleri yiyebildikleri zaman laktoza karşı toleranssız olabilecekleri anlamına gelir.

Kediler Peyniri Neden Sever?

Kediler peyniri neden sever? Kedigiller peyniri sindirmede iyi değilse, neden bazı kediler peyniri hala seviyor? Uzmanlar, peynirin yağ ve protein içeriğinin onu bazı kediler için yüksek değerli bir mama haline getirdiğine inanıyor. Rahatsızlığa neden olursa, bir kedinin peynir yemeyi bırakacağını varsaymak güvenli değildir. Bir kedi ishal olsa bile bir şeyler yemeye devam edebilir. Ayrıca, kediniz yüksek kaliteli bir ticari mama ile beslenirse, yeterince dengeli olacaktır ve besinsel faydalar için başka mamaların eklenmesine ihtiyaç duymaz.

Kediler Vegan Peynir Yiyebilir mi?

Kediler peynir yer mi? Süt ürünü olduğu için mi yiyemezler? Sorun peynirdeki süt içeriğiyse, peki ya süt ürünü olmayan vegan alternatifler? Görünüşe göre bu da iyi bir fikir olmayabilir. Süt ürünü olsun veya olmasın, peynir tuz, yağ ve hatta baharatlar veya kedigiller için zehirli olan sarımsak veya soğan gibi ek bileşenlerle oluşturulur. Kedinize o küp peyniri vermeden önce mama etiketinde belirtilen malzemeleri okuduğunuzdan emin olun.

Peynir Çeşitleri: Kötünün iyisi

Kedinize ödül olarak peynir verirseniz, bazı çeşitler diğerlerinden daha iyi olabilir:

Cheddar: En popüler peynirlerden biri, düşük miktarda laktoz içeren yarı sert bir peynirdir. Ölçülü olarak verilebilir.
Çedar peyniri gibi düşük miktarda laktoz içerir, ancak yine de sindirim sorunlarına yol açabilir.
Mozzarella: Çiğ veya pişmiş olsun, mozzarella gibi yumuşak peynirler, yüksek laktoz içeriği nedeniyle kediler için sağlık açısından tehlikelidir. Bu yüzden onlardan kaçınılmalıdır
Süzme peynir: Laktoz oranı yüksektir (sağlık için iyi değildir)
Krem peynir: Süzme peynire benzer riskler taşır ve bundan kaçınılmalıdır.
Brie: Ünlü bir yumuşak peynir olan brie, potansiyel olarak ciddi hastalıklara neden olan Salmonella ve Listeria içeren çiğ sütten yapılır.
Mavi Peynir: Potansiyel olarak toksik (İyi değil)

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Benim kedim peynir yemiyor zaten süt ürünleri vermiyorum biliyorum sindirim sistemine etki edebilir eksik bilgilerimi de tamamladı

  2. Fazla peynirin zararlı olduğunu bilmiyordum gerçekten faydalı bir yazı olmuş kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu