Kedi Sağlığı

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kediler günde kaç saat uyur sorusunun kısa ve net bir yanıtı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ne yazık ki konu kedilerin ne kadar uyuduğu ve ne kadar uyumaları gerektiği konusunda dikkate alınması gereken pek çok faktör var.

Kediler Kaç Saat Uyur?

Bir kedinin ne kadar uyuduğunu hangi faktörler etkiler?

Kediler günde kaç saat uyur? Ortalama olarak, kediler günde 15 saat uyurlar. Bazı kediler günde 20 saate kadar uyuyabilir . Kediler alacakaranlıktır . Bu, en çok alacakaranlıkta ve şafakta aktif olma ve arada uyuma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Bir kedinin ne kadar uyuduğunu etkileyebilecek birkaç faktör vardır:

1. Yaş Faktörü

Bir kedinin ne kadar uyuduğunun ana etkeni yaş olma eğilimindedir. Yavru kedi günün büyük bölümünde uyuyacaktır. Ancak ergenlik çağına geldiklerinde (yaklaşık 12 aylık olduklarında) aniden daha aktif olacaklar ve daha az uyuyacaklar.

Yaşlı kediler yetişkin kedilerden daha fazla uyuma eğilimindedir. Kediler yaşlandıkça daha sık ve daha uzun süre uyuyacaktır.
Kediler için hayatları boyunca normal kabul edilen uyku miktarları şunlardır:
-Yavru kediler çoğu zaman uyurlar.
-6 aydan 3 yaşına kadar olan ergenler, aralarında bolca oyun olan düzensiz uyku uyuma eğilimindedir.
-Yetişkin kediler daha istikrarlı bir uyku düzenine sahip olacak ve günde ortalama 12 ila 20 saat uyuyacaktır. Bu aşamada kediler genellikle uyku alışkanlıklarını sevdiklerininkine – size – uyacak şekilde ayarlarlar! Kediler sosyaldir, bu nedenle sizinle mümkün olduğunca çok zaman geçirmek isteyeceklerdir.
-Yetişkin kediler, daha az enerjiye sahip olacakları ve hareket etmekte daha fazla zorlanabilecekleri için genç kedilere göre daha fazla uyurlar.

2. Hava Durumu Faktörü

Yağmur yağıyorsa veya soğuksa kediler daha fazla uyuma eğilimindedir. Açık hava kedileri için bunun nedeni, dışarıda olduğu kadar kapsamlı bir şekilde keşfedememeleri olacaktır. Bununla birlikte, ev kedileri bile kötü havaya tepki gösteriyor gibi görünmektedir ve hava soğuk ve nemli olduğunda daha fazla uyuma eğilimindedir.

3. Işık Faktötrü

Bir kedi daha yüksek miktarda yapay veya doğal ışığa maruz kalırsa, maruz kalmayan kedilere göre daha az uyur. Kediler genellikle daha karanlık aylarda da daha fazla uyurlar.

4. Etkinlik Seviyesi

Çok aktif bir kedi, daha yerleşik kedilerden daha az uyuyabilir. Canı sıkılan kediler daha uzun süre uyuyabilir. Tıpkı biz insanlar gibi, halsiz veya depresif hissetmek, bir kedinin uyumaya daha fazla zaman ayırmasına neden olabilir. Bu, uyarıcı oyun aktivitelerinin kediler için harika olmasının birçok nedeninden biridir.

Kediler Neden Sürekli Uyur?

Kediler neden sürekli uyur? Bu onların genlerinde var. En sevdiğiniz kedi muhtemelen sizden düzenli olarak lezzetli yemekler alıyor olsa da, kedinizin bir kısmı hala vahşi doğada yaşadığını düşünüyor. Bu, saatlerce uyuyacakları anlamına gelir, böylece pilleri bir sonraki avları için tamamen şarj olur.
Kediler, saldırı zamanı geldiğinde enerjiye ihtiyaç duyar – bu saldırı yalnızca oyuncak bir farede olsa bile. Koşmak, tırmanmak ve zıplamak çok fazla enerji harcar!

Kediniz Her Zaman Tamamen Uyumaz

Kedinizin günün yaklaşık 3/4’ü erteliyor veya şekerleme yapıyor olacak ve diğer 1/4’ü derin bir uyku olacak. Kedinizin gözlerinin bazen uyurken biraz açık olduğunu fark ettiniz mi? Ya da kulaklarının biraz seğirdiğini? Bu, hafif uyku modunda oldukları anlamına gelir, böylece biraz dinlenebilirler ama yine de uyanık olurlar.
Kedinizin her an ayağa fırlayıp harekete geçebileceği bir konumda olduğunu fark edebilirsiniz.
Derin uykuda, insanlar gibi kediler de REM durumunda olabilir. Bir kedi için derin uyku genellikle sadece beş dakika sürer ve sonra tekrar uyumaya başlar. Bu düzen onlar uyanana kadar devam edecek.

Kediler yaşlandıkça, sadece daha fazla uyumakla kalmaz, aynı zamanda bu uyku süresinin daha fazlasını derin bir uykuda geçirirler – kapalı göz sürelerinin yaklaşık %30 ila 40’ı.
Kedinizin uyku pozisyonu , genellikle ne tür bir uyku yaşadığının en iyi göstergesidir. Derin uykudaki bir kedinin belirtileri, sıkıca kapalı, tamamen kıvrılmış, kuyruğunun yüzünde veya top pozisyonunda olması olabilir. Hafif uykudaki bir kedi, genellikle gerektiğinde hızlı hareket etmesine izin verecek bir pozisyondadır.

Kediler Geceleri Daha Az Mı Uyur?

Kediler gündüzleri uyuma eğilimindedir, ancak geceleri uyanık kalırlar. Yine, bu onların genleri. Kediler normalde kuşları veya küçük memelileri avlar. Bu tür avlar, karanlık olduğunda tehlikenin daha az farkında olma eğilimindedir, bu nedenle bu, başarılı avlanma için günün en iyi zamanı olacaktır. Kediler ayrıca mükemmel bir görüşe sahiptir, bu nedenle geleneksel olarak bir avantaja sahip oldukları geceleri avlanırlar.

Kedilerin sevmediği kokular, kedinizin sevmediği kokuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu