Kedi Sağlığı

Kediler Neden Hapşırır?

Kedi sahipleri, kendileri gibi hapşıran kedilere tanıklık ettiklerinde kediler neden hapşırır diye sormaktadırlar. Kedilerin hapşırması oldukça normal bir davranıştır. Endişe edilmesine gerek yoktur. Heyecan, fazla hareket gibi durumlarda da kedilerin hapşırması olağandır. Fakat üst üste hapşırmaları uzun sürüyor ise bir veterinere danışmak gerekmektedir. Bu hapşırık birkaç gün sürerse bulaşıcı bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Başka türlü hastalıkların da belirtisi olabileceği unutulmalıdır.

Hapşırmanın normal dışında olmasının ana sebeplerinden bir kaçı şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Viral hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, mantara bağlı enfeksiyonlar
  • Anatomik bozukluğa dayalı hastalıklar
  • Toz poeln gibi alerjenlere maruz kalmak ya da farklı alerjik hastalıklar
  • Üst solunum yoluna bağlı hastalıklar
  • Kanser türleri

Normal Dışı Hapşırık Nedenleri

Enfeksiyon başlığı altında görülen hapşırma durumunda sorundan şüphe edilebilmektedir. Ana nedenlerin başında enfeksiyon gelmektedir. Eğer enfeksiyondan şüphe ediliyorsa teşhis için laboratuvara numune gönderilmektedir. Kedi herpes virüsü, kedi calicivirüs viral enfeksiyonları yaygındır. Kediler neden hapşırır sorusunun cevapları pek çok farklı nedene bağlı olmaktadır.

Toz ya da polen gibi alerjenler veya diğer alerjenler söz konusu olabilir. Soluma yolu ile aldıkları tahriş edici maddeler veya farklı alerjenler kediler için hapsirmanın en sık rastlanan nedenleri arasında yer alır. Kedinin hangi durumda hapşırdığının görülmesi ve izlenmesi alerjenin bulunmasını sağlamaktadır. Bir süre gözlem yaparak alerjen tespiti yapılabilmektedir. Genellikle sigara dumarı kedilerde alerjen etki göstermektedir. Çoğu kedi için parfüm de hapşırma sebebi olmaktadır. Bunun yanı sıra böcek spreyi kokusu alerjen olabilmektedir. Kedi kumlarından bazıları üzerinde toz oluşturmaktadır. Bu tozlar da kedilerde alerji yapabilmektedir. Temizlik maddelerinin kimyasal olanlarının kokusu genelde kedilerde alerjiye neden olmaktadır. Mum, toz, olen alerjendir.

Ince taneli kum çeşitlerinin yanı sıra toz yapan kumlar da çok tercih edilmemelidir. Ayrıca kokulu kumlar da hapşırma nedeni olabilmektedir. Evde kullandığınız kimyasal içerikli temizleyici ürünler kedileri hapşırtmaktadırlar. Kokusuz kum tercihi önerilmektedir.

Kedilerin vakitlerinin büyük bir kısmı yerde geçmektedir. Ev yüzeyinde toz olması ya da polenlerin varlığı kedilerde alerji yapabilmektedir. Ferah bir yaşam alanı için hafif ve bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Evin sık sık süpürülmesi de tozlardan rahatsız olmasının önüne geçmektedir.

İlginizi çekebilir; kediler neden korkar

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu