Kedi

Kedi Neden Korkar

Kedi neden korkar sorusunun farklı yanıtları vardır. Evcil hayvan sahiplerinin bu gibi konularda doğru bilgilere sahip olması önem taşımaktadır. Kedilerin ataları vahşi hayvanlardır. Ancak atalarının aksine evcil yetiştirilen kediler pek çok şeyden korkmaktadır. Ufacık bir ses tedirgin olmalarına yol açabilmektedir. Örneğin pek çok kedi taşıma çantası içerisinde olmaktan korkmaktadır. Korkmaları kedilerin panik halinde olmalarına neden olur. Saklanma ya da agresif davranışlara eğilim göstermeler başlar.

Kediler korkma halinde; gergin, sinirli, agresif tutumlar sergilerler. Hırçın davranışlar göstermeye eğilimli olabilmektedirler.

Kedileri Korkutan Durumlar ve Nesneler

Kedi neden korkar sorusunun cevabını bilmek insanların önlem almasına faydalı olmaktadır. Evcil kedi sahipleri bu sayede gerekli önlemleri alabilmektedirler. Onların korkma kaynaklarını bilerek onlara güvende hissettirmek mümkün olmaktadır.

  • Yüksek sesler

Kedilerin ses duyarlılığı hemen hemen herkesçe bilinmektedir. Duyma eşikleri oldukça hassastır. Düşük frekansları sesleri kolayca ayırt etmektedirler. Araba fren sesleri, saç kurutma makinesi, süpürgeler gibi ses çıkaran ev aletleri… aniden düşen eşyalar, kırılma sesleri, zil sesi olarak sesler sıralanmaktadır.

  • Tanımlayamadıkları eşyalar

Kediler bilmedikleri eşyalardan korkabilmektedirler. Onlara karşı bir tehdit olarak algılamaları mümkündür. Eşyaları dikkatlice inceleyip gözlemledikten sonra alışmaktadırlar. Kediler rutinlerden hoşlanırlar. Yeniliklere alışma süreçlerinde tedirgin olabilirler.

  • Diğer hayvanlar

Kediler konfor alanlarını severler. Rahatlarına düşkündürler. Yeniliklere hemen alışmazlar. Yaşam alanlarına yeni bir hayvanın dahil olması onlara korkulu hissettirmektedir. Aynı zamanda yabancı insanlardan da korkabilirler. Farklı bir canlının yerlerini işgal etmesinden korkmaktadırlar.

  • Ev dışına çıkmak, veterinere gitmek

Ev dışına çıkmak kedilerin rahatını bozmaktadır. Ayrıca çevresel sesler ev ortamına alışan kulaklarını rahatsız etmektedir. Kendilerini tehdit altında ve gergin hissederler.

Veterinerde iğne ve muayene sırasında canı yanan kediler ortamı tanırlar. Görüntü ve koku veteriner kliniğini hatırlamalarını sağlar. Bu nedenle zihin kodları nedeniyle veterinerlerde korkarlar.

  • Bonus korku: Balonlar

Kedilerin korktukları ilginç nesneler bulunmaktadır. Kimisi salatalıktan kimisi yumuşak hayvanlardan aşırı korkmaktadırlar. Ilginç nesnelerin başında da balon gelmektedir. Balonu tanımlayamayan kediler onu zihinlerinde şekillendiremezler. Bu nedenle de çekinir hatta korkarlar. Fiziksel formu akıllarına yatmadığında nesnelerden korkmaları sık karşılaşılan durumdur.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu