Köpeklerde Beslenme

Köpekler Kedi Maması Yiyebilir Mi?

Köpekler kedi maması yiyebilir mi? Köpekler acil durumlarda kedi mamasını yiyebilir, ancak en iyisi bunu köpeğinizin diyetinin rutin bir parçası haline getirmekten kaçınmaktır. Kediler ve köpeklerin farklı beslenme gereksinimleri vardır. Bu nedenle köpeğinizin kedi mamasını düzenli olarak beslemek, köpeğinizin sağlığı için uzun vadeli sorunlara neden olabilir.

Köpekler Kedi Maması Yer Mi?

Köpekler kedi maması yiyebilir mi yada kedi maması yer mi? Köpekler ara sıra atıştırmalık olarak veya acil durumlarda kedi mamasını (ıslak veya kuru) yiyebilirler. Ancak uzun süreli kedi maması diyeti köpeğiniz için sağlık sorunlarına neden olabilir. Kediler ve köpeklerin farklı beslenme ihtiyaçları vardır ve özel evcil hayvan mamaları bu benzersiz beslenme gereksinimlerini hedefler.

Veterinerler, kilo alımını teşvik etmek için zayıf yavru köpeklerin belirli bir süre kedi maması ile beslenmesini önerebilir. Bir evcil hayvan bakım uzmanı, köpeğinizin diyetinde ilave proteine ​​ihtiyacı olup olmadığını ve kedi mamasının evcil hayvanınızın sağlığı için en iyi seçenek olup olmadığını size söyleyecektir.

Kedi Maması Köpekler İçin Zararlı Mı?

Köpek sahipleri, köpeklerini düzenli olarak kedi mamasıyla beslemekten kaçınmalıdır çünkü:

1. Kedi maması sağlık sorunlarına neden olabilir : Kediler köpeklerden daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar. Bu nedenle kedi maması protein içeriği bakımından daha yüksektir. Köpekler sadece kedi maması yerse, pankreatit (pankreas iltihabı), karaciğer hasarı, obezite ve böbrek problemleri gibi yüksek proteinli sağlık sorunları için daha yüksek risk altındadır. Kedi maması ayrıca hassas mideleri olan köpeklerde gastrointestinal rahatsızlık, gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.
2. Köpekler daha çeşitli bir diyete ihtiyaç duyar: Kediler “zorunlu etobur” iken, yani etsiz yiyecekler onların uzun vadeli sağlıklarına zarar verir.Köpekler hepçildir; dengeli bir et, sebze ve karbonhidrat diyeti gerektirirler. Kedi maması et karışımından oluşurken, köpek maması sebze ve karbonhidrat içerir. Bir köpeğin diyeti yalnızca kedi mamasına dayanıyorsa, hayati besinleri kaçırırlar.
3. Sadece kedilerin ihtiyaçlarına yönelik besinler içerir: Kediler, köpeklerden farklı miktarlarda vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Kedilerin daha fazla niasine ihtiyacı vardır ve taurin ve arginin gibi amino asitler de dahil olmak üzere köpek ırklarının ihtiyaç duymadığı bileşiklere ihtiyaç duyarlar.


Köpeğiniz Kedi Maması Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeğinize kedi maması veriyorsanız, birkaç günde bir bir kaşık köpek maması (veya ıslak köpek maması) ekleyerek ve bir kaşık kedi maması (veya ıslak kedi maması) çıkararak yavaş yavaş köpek mamasına geçin. Yavaş bir geçiş, köpeğinizin midesini değişime alıştırır ve mamadaki ani bir değişiklikle ortaya çıkabilecek mide rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur.

Köpeğiniz, kedinizin mama kabından kedi mamasını çalarsa, evcil hayvanlarınızı farklı odalarda beslemeyi deneyin, onları geçici olarak ayırmak için bir bebek kapısı kullanın veya kedinizi, bir kedi ağacı gibi, köpeğinizin ulaşamayacağı yüksek bir noktada besleyin. .

Bazı yiyecekler köpeklerde olumsuz reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle bu yiyecekleri evcil hayvanınızın diyetine eklemenin güvenli olup olmadığını belirlemek için her zaman veterinerinize danışın. Bu makale eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi veya diyet tavsiyelerinin yerine geçmez.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu