Köpeklerde Beslenme

Köpekler Elma Yer Mi?

Köpekler elma yer mi? Evet, köpekler tatlı, sulu ve besleyici elmaları uygun şekilde servis edildiğinde aşırıya kaçmadan yiyebilirler!

Elmalar, bol miktarda sağlıklı iyilik ile günlük diyetinize mükemmel bir ek olduğu gibi, aynı zamanda yavru köpeğiniz için faydaları olan çıtır çıtır bir  ikramdır.

Bunları nasıl sunacağınız ve en sık sorulan sorularınızın bazı yanıtları burada.

Elmanın Köpekler İçin Faydaları

Köpekler elma yiyebilir ama elmalar köpekler için iyi midir? Evet, düzgün beslenirlerse (aşağıda daha fazlası).

 • Düşük kalorili ve mükemmel bir A, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve fosfor kaynağı
 • Bir köpeğin gastrointestinal sağlığını desteklemeye yardımcı olabilecek bir prebiyotik görevi gören yüksek lif.
 • Yaklaşık yüzde 86’sı su olan elmalar, dört ayaklı arkadaşınız için harika bir hidrasyon kaynağıdır.
 • Köpeğinizin dişlerini kokuya neden olan plak ve tartardan uzak tutmaya yardımcı olarak, yavru köpeğinizin nefesini tazelemeye de yardımcı olabilir.
 • Özellikle elma kabuğu, bağışıklık sistemini destekleyen ve kanseri önlemeye ve eklem hastalığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan polifenoller açısından zengindir.

Köpeğime Elmayı Nasıl Vermeliyim?

Köpekler elma yer mi? Elmayı köpeğime nasıl vermeliyim? Köpeğinizin diyetine eklemek istediğiniz herhangi bir yeni mamada olduğu gibi, bunun menüye güvenli bir ek olduğundan emin olmak için önce veterinerinize danışın. Elmalar, bazı köpeklerin (şeker hastaları, hızla büyüyen köpek yavruları veya obez köpekler gibi) duyarlı olabileceği doğal şekere sahiptir.

 • Servis yapmadan önce daima elmaları iyice yıkayın. Mümkünse, sentetik kimyasallar olmadan yetiştirilen organik elmalar daha iyi bir seçimdir.
 • Sapları, tohumları ve çekirdekleri çıkarın ve elmaları ısırık büyüklüğünde dilimler halinde kesin. Elmanın çekirdeği boğulma tehlikesi oluşturduğu ve ayrıca siyanür adı verilen zehirli bir maddeyi eser miktarda içeren çekirdekleri olduğu için tüketilmemelidir. Bir elmanın çekirdeklerini yutmak köpeğiniz için muhtemelen bir tehlike oluşturmasa da, en iyisi onu tohumlara maruz bırakmaktan kaçınmaktır
 • Bazı ek sağlık yararları olan elma kabuğunu soymak isteğe bağlıdır.
 • Veterinerinizden onay aldıktan sonra, köpeğinize tek bir elma diliminden küçük bir parça vererek küçük bir miktarla başlayın.
 • Mide rahatsızlığı, karın ağrısı ve/veya ishal gibi sindirim sistemi üzerindeki herhangi bir olumsuz yan etkinin belirtilerini veya kusma, gevşek dışkı, şişkinlik veya dışkılamak için zorlanma gibi diğer gastrointestinal rahatsızlık belirtilerini izleyin. Yukarıda listelenen yan etkilerden herhangi birini görürseniz, beslemeyi bırakın ve veterinerinize hemen başvurun.
 • Köpeğiniz elmaları iyi tolere ediyorsa, daha fazla dilim ekleyebilirsiniz, ancak önerilen günlük porsiyon miktarını aşmayın.
 • Ne kadar elma yeterli? 10 kiloluk bir köpek için çeyrek elma, birkaç elma yiyen yetişkin bir kişiye eşdeğerdir. Bu yüzden aşırıya kaçmayın ve köpeğinizin tüketimini sadece birkaç parça ile sınırlandırmayın.

Elmaları Köpeğinize Nasıl Verirsiniz?

 1. Doğrayın ve ardından köpeğinizin normal mamasına ekleyin.
 2. Onları seven köpekler için mükemmel bir eğitim ödülü olarak kullanın
 3. Elmaları bir tencereye biraz su ile yumuşayana kadar kaynatarak ev yapımı bir elma sosu yapın. Servis yapmadan önce soğutun. Porsiyon miktarı günde yaklaşık 1 yemek kaşığıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler elma çekirdeği yiyebilir mi?

Hayır, eser miktarda siyanür adı verilen zehirli bir madde içeren elma çekirdekleri köpekler için güvenli değildir ve verilmeden önce çıkarılmalıdır.

Köpeğime ne kadar elma verebilirim?

10 kiloluk bir köpek için çeyrek elma, birkaç elma yiyen yetişkin bir kişiye eşdeğerdir. Bu yüzden aşırıya kaçmayın ve köpeğinizin tüketimini sadece birkaç parça ile sınırlandırın.

Köpekler yeşil elma yiyebilir mi?

Evet, köpekler yeşil elma yiyebilir ve aslında kırmızı çeşitlerden biraz daha sağlıklı bir seçimdir. Kırmızı elmalarla karşılaştırıldığında, yeşil elmalar karbonhidrat ve şeker açısından biraz daha düşüktür. Biraz daha fazla A vitamini içerir; bu, köpeğiniz için önemli bir besindir

Köpekler kurutulmuş elma yiyebilir mi?

Paketlenmiş olanlar çok fazla şeker içerebileceği ve yapay koruyucular içerebileceği için en iyi seçim değildir. Bunların hiçbiri yavru köpeğiniz için iyi değildir. Ayrıca boğulma tehlikesi de oluşturabilirler. Taze tutun.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Evcil hayvan beslemesi ile ilgili çok güzel bilgiler veriyorsunuz. Ayrıca evcil hayvanların her türlü ihtiyacını karşılamak mümkün siteniz üzerinden

 2. Köpekler elma yer mi yemez mi diye hep kafamda bu soru dönüyordu şu an cevabını Öğrenmiş oldum Benim için değerli bir bilgi

 3. Çok hoş bir site gerçekten. Bir çok faydalı bilgi mevcut. Cocker spaniel cinsi bir dost sahibi olarak keyifle okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu