Köpek Sağlığı

Köpeklerde Diş Çürüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş çürükleri olarak da bilinen köpeklerde diş çürüğü, ağızdaki bakterilerin diş sert dokusunun çürümesine neden olmasıyla ortaya çıkar. Bir dişin hem kronunda hem de kökünde görünebilirler.

Çalışmalar, köpeklerin yaklaşık yüzde beşinin bir noktada diş çürüğü çekeceğini tahmin ediyor .

Köpeğinizin diş sağlığı sorunları veya çürükler geliştirdiğine dair işaretler görürseniz, doğru teşhis ve tedavi için veterinerinize danışmalısınız . İşte köpeklerde diş çürüğünün belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler.

köpeklerde diş çürüğü belirtileri

Köpeklerde Diş Çürüğü Belirtileri

Köpeklerdeki boşluklar iki ana semptom üretebilir. Yeni başlayan diş çürüğü vakalarında, beyaz bir emaye parçası görünecektir.

Yapısal kusurları içeren diğer durumlarda, diş minesinin altında koyu renkli bir çürük alanı bulunacaktır.

Köpeklerde Diş Çürüğü Nedenleri

Köpeklerde diş çürüğünün nedeni bakterilerdir. Bu bakteri, dişlerin yüzeyindeki karbonhidratları fermente eder ve bu da mineye zarar verebilecek bir asit üretir.

Bir köpeğin boşluk geliştirme şansını artırabilecek bir dizi faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Dişlerin birbirine çok sıkı yerleştirilmesi
  • Dişler ve diş etleri arasındaki boşluklar
  • Kötü ağız hijyeni
  • Diyet sorunları
  • Bir köpeğin genel sağlığı

Veteriner Tedavisi

Köpeğinizin diş çürüğü geliştirebileceğine dair işaretler görürseniz, veterineriniz köpeğinizin dişlerini yakından incelemek isteyecektir. Özellikle, veterineriniz mine hipokalsifikasyonu gösteren tüm alanlara çok dikkat edecektir .

Veteriner ayrıca teşhisini doğrulamak için diş radyografileri kullanabilir.

Veteriner herhangi bir çürük tespit ederse, tedavi etkilenen dişlerin çekilmesine veya eski haline getirilmesine odaklanacaktır.

Köpeğiniz iyileşirken, dişlerinin durumunu kontrol etmek için veterineri ile düzenli ziyaretler yapmalısınız. Ek olarak, evde iyi bir diş rutini sürdürmek, diş sağlığı sorunlarının tekrarlama olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Veterineriniz, köpeğiniz için en iyi diş bakımı uygulamaları konusunda size tavsiyede bulunabilecektir .

Köpeğiniz hiç diş çürüğü geliştirdi mi? Sağlıklı tutmak için köpeğinizin dişlerine nasıl bakıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize her şeyi anlatın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zor bir durum allah kolaylık versin hayvanlara üzüldım gerçekten tedavisi hemen olunmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu