Köpek Türleri

Maltese Irk Özellikleri ve Bakımı

Maltese ırk özellikleri ve bakımı özellikle filmlerde sık görülen bir köpek türü olduğu için merak edilebilir. ABD’de en çok tercih edilen köpek olan Maltese, diğer coğrafyalarda da popülerliğini koruyor. Eğlenceli ve enerjik yapısı ile birlikte küçük köpek isteyenler için ideal bir arkadaş olan Bu ırk bakımıyla da sahiplerini yormuyor.

Maltese Irk Özellikleri

Maltese ırk özellikleri en az 2000 yıl öncesine dayanıyor. Özellikle antik dünyada sıklıkla tercih edilmiş bir türdür. Amerika’nın keşfi ile Avrupa’dan yeni kıtaya taşınan Maltese’ler burada yoğun ilgi görürler. Köpeğin kökenleri hakkında net bilgiler olmasa da antik Spitz türünün torunları olarak kabul görüyor.

İpeksi beyaz tüylere sahip olan Maltese’ler en küçük köpek türlerinden birisidir. Tüy yapıları ve yüzlerindeki sevimlilik ile oyuncak köpek olarak da bilinirler. Gövde yapısı bütün haldedir ve sırt kısmı da düzdür. Kuyruk yapısında püskül görünür ve boynu da zarif görünümü muhafaza eder. Kafa kısmının vücuduna orantılı olması ise kendisini tatlı kılar. Genel özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Duyarlı, güvenli ve zekidirler.
  • Apartman dairelerinde yaşamak için uygundurlar.
  • Hassaslık seviyeleri orta seviyedir.
  • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
  • Yaşam ömürleri ortalama 12 – 15 yıldır.
  • Erkekler 25 cm dişiler 23 cm ortalama boydadır.

Maltese Bakımı Nasıl Yapılır?

Maltese bakımı önemsenmesi gereken bir konudur çünkü yüksek zekası sayesinde sahiplerinden farklı taleplerde bulunabilirler. Genel olarak sağlıklı ırk yapısındadırlar ancak bazı sağlık sorunları da yaşayabilirler. Tüy ve tırnak bakımları ise sevimli görünmesi için önemlidir. Tırnakları birkaç haftada kesilmelidir. Tüyleri çok uzun ve ipeksi olduğu için Maltese tüy bakımı konusunda hassas olunmalıdır. Tüylerin keçelenmemesi için uzamamaları sağlanmalı ve kısa kesilmeleri gereklidir. Çok fazla tüy dökmemelerine rağmen tüylerinin temiz kalmasına özen gösterilmelidir.

Maltese beslenme ihtiyaçları konusunda da dikkat edilmelidir. Çünkü bu tür köpekler çok çabuk obez olabilirler. Bu yüzden de genel olarak günlük ¼ veya ½ ölçekte olacak kuru mama, 2 öğün olacak şekilde verilmesi yeterlidir. Ev yemekleri konusunda da çok dikkatli olunmalıdır. Sindirim sistemleri hassastır ve ev yemekleri sindirim sorunlarına yol açabilir.

Kendinize en uygun köpek türünü bulmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu