GenelKöpek Türleri

Sosis Köpek (Dachshund) Özellikleri ve Bakımı

Sosis köpek; yaramaz ve sevecen dachshund, çoğu zaman sosis köpek olarak bilinir ve sahipleri arasında şiddetli bir bağlılık uyandırır.

Bu uzun gövdeli, küçük bacaklı arkadaşların optimal sağlık ve mutluluk için özel ihtiyaçları vardır. İşte eve bir sosis köpek getirmeyi düşünen herkes için bir başlangıç.

Sosis Köpek (Dachshund) Özellikleri

Amerikan Köpekler Kulübü, dachshund’u bir tazı olarak sınıflandırır. Ancak bu köpekler aynı zamanda, avlanma ve kazma tutkusu da dahil olmak üzere teriyerlerle aynı nitelikleri paylaşır. Tipik yaşam süresi 12-16 yıl olan doyurucu bir cinstir.

Boyutları biraz değişebilir. Minyatür bir dachshund 5,5 kg, standart bir dachshund ise 15 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Eve hangi türü getireceğiniz, ne kadar yiyecek alacağınız ve seyahatlerde onları yanınızda gezdirmenin ne kadar kolay olacağı gibi konularda büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir sosis köpek yavrusu alırsanız, ne kadar büyüyeceklerinden %100 emin olamazsınız

Sosis köpekler her biri kendi bakım gereksinimlerine sahip olan, pürüzsüz, tel saçlı ve uzun tüylü olmak üzere üç kürk tipine sahiptir.

Sosis Köpek (Dachshund) Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer tüm cinsler gibi, sosis köpekler de belirli davranış ve sağlık sorunlarına eğilimli olabilir. Birini sahiplenmeden önce dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar.

Sosis köpekler sahiplerine güçlü bir şekilde bağlanır, küçücük boylarına göre muazzam bir cesaret gösterir ve genellikle çok komiktir. Sonuç olarak, birçok sosis köpek sahibi onlarca yıldır cinse sadık kalıyor. 

Herhangi bir köpeğin sevginize ve dikkatinize ihtiyacı olacaktır ve sosis köpekler küçük olsalar da bol miktarda insan arkadaşlığı gerektirir. Eve bir tane getirirseniz, bağ kurmak, yürümek ve oynamak için zaman ayırın. 

Küçük çocuklarınız varsa, köpeğin (sırtı hassastır) ve çocukların iyiliği için dikkatli olun (çünkü yanlış eğitilmiş bir sosis köpek, yanlış şekilde yaklaşan bir çocuğa zarar verebilir.) Çocuklara, yere yakın sosis köpeklerle sert oynamamaları öğretilmelidir. Bir dachshund, istemeden bile olsa tehdit edici görünen bir hareket yapan bir çocuğa karşı kendini savunma ihtiyacı hissedebilir. Her iki tarafı da karşılıklı saygı konusunda eğitmek için zaman ayırmak, bu cinsle mutlu bir şekilde yaşamanın anahtarıdır.

sosis köpek görünümü

Sosis Köpeklerin (Dachshundların) Kişiliği

İnatçılık konusunda da bir üne sahiptirler. Birçok dachshund’un güçlü bir av güdüsü vardır ve bir hedefe odaklanmayı sever. Ayrıca cesur ve sadık olma eğilimindedirler. Cesaretleri, koruyuculukları ve güçlü sesleri onları iyi bekçi köpekleri yapar. Dachshund’unuzun güçlü uyarısını duyan bir davetsiz misafir, çok daha büyük bir köpek nöbetçiniz olduğundan şüphelenebilir. Dachshund’ların tedbirsizce örneğin ayıları kovaladığı ve bir şekilde onları korkuttuğu hikayeleri vardır. 

Sosis köpeklerin gürültücülüğü havlamanın (ve ulumanın) ötesine geçer. Homurtular ve konuşmaya benzer sesler de dahil olmak üzere çok çeşitli sesler çıkarırlar.

Sosis Köpek (Dachshund) Eğitimi

Dachshund’ların bağımsız bir çizgisi vardır, ancak özveri ve sabırla eğitilebilirler. Ev eğitimi sosis köpek için en önemli şey tutarlılık ve programdır, yoksa asla işe yaramaz. 

Aşırı havlama, sosis köpeklerde yaygın ve yüksek sesli bir sorundur. 

Dachshund’unuz evinizin kurallarını bilmelidir; Onlara masadan kırıntılar verirseniz, çok uzun süre hatırlayabilirler. Ancak onları eğitim sırasında yalnızca yiyecek kaselerinden veya mama ikramlarından beslerseniz, insan yemeğiniz için yalvarma (ve havlama) olasılıkları daha düşük olacaktır.

Minyatür dachshund’lar özellikle hafif olabilir ve mükemmel seyahat partnerleri olabilir – ancak onları otobüslere, trenlere, uçaklara ve diğer muhtemelen kalabalık ve gürültülü alanlara erken alıştırın, böylece kendilerini rahat hissederler ve maceralarınızda yönergeleri takip ederler. Siz dışarıdayken iyi davranışlarından dolayı onları ödüllendirmek için bol miktarda ikram getirin.

Dachshunds birçok farklı numarayı öğrenebilir ve hatırlayabilir. Onlar için eğlenceli ve uzun sırtları için güvenli olanları seçin. Zıplamak, bükülmek ve arka ayakları üzerinde durmak iyi fikirler değildir.

Yaygın Sosis Köpek (Dachshund) Sağlık Sorunları

Dachshund’ların saflarında “Dünyanın En Yaşlı Köpeği” ünvanı sahipleri olsa da, cins için yaygın olan sağlık sorunlarına dikkat etmek iyi bir fikirdir. Köpeklerin uzun bedenleri onları İntervertebral Disk Hastalığı’na (IVDD) duyarlı hale getirir. Dachshund’lar için  sağlıklı bir kilo ve yağsız vücut kondisyonunun korunması çok önemlidir.

İntervertebral Disk Hastalığı (IVDD): IVDD, köpeklerin omurgalarını etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. Dachshund’ların şekilleri onları özellikle savunmasız hale getirir. Dachshund’ların %24’e kadarı, yaşamları boyunca durumla ilgili klinik belirtiler gösterir. Ekstra ağırlık, omurgaya daha fazla yük bindirerek bel fıtığı olasılığını artırır. IVDD’nin belirtileri arasında arka uzuvların sürüklenmesi, hareket etmeyi reddetme veya acı içinde ağlama yer alır. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizi hemen veterinere götürün; hızlı tedavi, prognozunda büyük bir fark yaratabilir.

Kulak enfeksiyonları: Dachshund’ların, kirlenirlerse enfekte olabilecek sarkık kulakları vardır. Uzun vadede kulaklarına en iyi şekilde nasıl bakabileceğiniz konusunda veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Diş sorunları: Dachshund’ların uzun burunları, onları özellikle periodontal hastalığa yatkın hale getirebilir. Bu genellikle dişlerinin köklerini etkilediğinden, bir veterinerin bunu tespit etmek için röntgen çekmesi gerekebilir. Veterinerinizin kontroller sırasında köpeğinizin dişlerini düzenli olarak kontrol ettiğinden, gerekirse profesyonel temizlik yaptırdığından emin olun.

Diyabet: Dachshund’unuzun ağırlığını kontrol altında tutmanın bir başka nedeni de diyabeti önlemektir. Fazla kilolu bir köpek bu hastalık için daha yüksek risk altında olacaktır.

EpilepsiDachshunds, altta yatan belirgin bir neden olmaksızın idiyopatik epilepsi veya epilepsiyi miras alabilir. Nöbetler ayrıca çeşitli başka koşullardan da kaynaklanabilir. Bunlar ciddi bir sorundur ve ortaya çıkarlarsa veteriner yardımı almalısınız.

Progresif retinal atrofi: Bu, retinanın dejenerasyonuna neden olan ve körlüğe yol açan genetik bir hastalıktır. Herhangi bir köpekte ortaya çıkabilir, ancak dachshund’larda daha büyük bir insidansa maruz kalabilir. Etkili bir tedavi yoktur.

Patellar luksasyon: Bu, bir köpeğin diz kapağının yerinden kaydığı bir durumdur. İzlenmesi gereken belirtiler arasında dachshund’unuzun bir bacağını kaldırması ve birkaç adım atlıyor gibi görünmesi, ardından dizini yerine oturtmak için bir bacağını tekmelemesi yer alır. Şiddetli patellar luksasyon ameliyat gerektirebilir, ancak bir veteriner ilaçla daha hafif bir vakayı tedavi edebilir.

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu