Kedilerde Beslenme

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Kediler köpek maması yiyebilir mi? Evde birden fazla evcil hayvan türü olduğu için yemek zamanı kafa karıştırıcı hale gelebilir. Dışarıda bırakılan kedi maması köpek tarafından tüketilebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Ama kediler köpek maması yiyebilir mi? Ve köpekler kedi maması yiyebilir mi? Köpeğinizin kedi maması yemesinin neden ideal olmadığını ve kedinizin neden uzun süreli köpek maması yememesi gerektiğini öğrenin.

Kedi ve Köpeklerin Beslenme İhtiyaçları Farklıdır?

Köpekler omnivor olarak kabul edilirken, kediler zorunlu etçil hayvanlardır ve et bazlı proteinler ve hayvansal yağlara daha fazla gereksinim duyarlar.

Köpeklerin aksine, kediler taurin ve arginin gibi bazı temel amino asitleri sentezleyemezler.

Diyetlerinde yeterli taurin olmayan kedilerde kalp rahatsızlıkları gelişecek, görme sorunları yaşayacak, sağlık sorunları yaşayacaktır. Kediler, yalnızca hayvansal kaynaklarda bulunabilen taurini diyetleri yoluyla almalıdır.
Arginin içermeyen kediler, proteinin parçalanması sırasında üretilen amonyak miktarını düzenleyen başka bir amino asit olan ortinin üretemezler. Vücutta çok fazla amonyak ölüme neden olabilir.
Öte yandan köpekler, hem bitki hem de hayvan kaynaklarından besin alabilirler. Köpekler ayrıca araşidonik asit, A vitamini ve niasin dahil olmak üzere kedilerin yapamadığı bazı temel yağ asitleri ve vitaminleri üretebilirler.

Kedilerin köpeklerden daha özel beslenme gereksinimleri vardır.

Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Gördüğünüz gibi, kedi ve köpeklerin çok farklı beslenme ihtiyaçları vardır; bu, kedi maması ve köpek maması çok farklı besin bileşenlerine sahip olacak şekilde formüle edildiği anlamına gelir.

Kedilerin bu tür özel beslenme gereksinimleri olduğundan, kediniz köpek maması yememelidir. Orada burada bir lokma köpek maması muhtemelen zararlı değildir. Ancak düzenli bir köpek maması diyeti, kedinizi son derece yetersiz besleyecektir .

İşte kedi maması ve köpek maması arasındaki farklar. Köpek maması ile karşılaştırıldığında, kedi maması şunları içerir:

Daha yüksek protein sayısı (%30-34’e karşı %18-26)
Takviye edilmiş araşidonik asit
Daha fazla A vitamini takviyesi
Hayvan bazlı niasin (bitki bazlının aksine)
İyi haber: Zaten kediniz muhtemelen köpek mamasına ilgi duymuyor.
Kedi maması ve köpek maması arasındaki bir başka ilginç fark? tat! Köpekler, kedilerin sahip olduğu tat alma tomurcuklarının neredeyse 4 katına sahiptir . Bu nedenle, kedi maması, kedi dostlarımız için son derece lezzetli olacak şekilde tasarlanırken, köpek maması kıyaslanamaz. Kediniz büyük olasılıkla köpek mamasını yumuşak ve iştah açıcı bulmayacaktır.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kedim ile ilgili bilmediğim çoğu bilgiyi burada buldum çok iyi bir blog sayfası olmuş tebrikler

  2. Bu bilgi önemli bence sokakta ki hayvan dostlarımızın ihtiyaçlarına göre besin sağlamak lazım demek ki.

  3. Arada bu kadar fark olmasına rağmen benim kedim nasıl köpek maması yiyor anlamış degilim

  4. Bu sorunun cevabını öğrenmek işime yarayabilir çünkü bazen iki tane evcil hayvan besleyebiliyoruz evde köpek ve kedi küçük de hata olsa karıştırma riski doğabilir o yüzden kedi köpek maması yiyebilir mi bunu öğrendiğim iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu