Kedilerde Beslenme

Kedi Otu Nedir? Kedi Otunun Şaşırtıcı Faydaları

Kedi otu; petshop dükkanlarında neden bu kabarık çimlerin satıldığını hiç merak ettiniz mi? Buna kedi otu denir ve kediler bunun için çıldırır!

Kedilerin et ağırlıklı bir diyet için tasarlanmış zorunlu etoburlar olduğu gerçeği göz önüne alındığında, otun onlara cazip gelmesi pek olası görünmüyor. Ama öyle ve hatta kedinize bazı sağlık faydaları sağlayabilir.

Kedi otuna bir göz atalım ve onu kedinize vermenin neden iyi bir fikir olabileceğini görelim.

Kedi otu nedir?

Yulaf otu, arpa otu, çavdar otu, keten otu ve buğday çimi içeren tahıl otlarının bir karışımıdır. Hepsi klorofil, A ve D vitaminleri, iz mineraller ve lif gibi bazı iyi besinler sunar.

Kedinizin çimleri kemirmeyi neden sevdiğini açıklayan çok fazla araştırma yok. Ancak vahşi kediler avlarını tükettikten sonra ot yerler. Çim, avlarının sindirilemeyen kısımlarını dışarı atmalarına veya kusmalarına yardımcı olur.

Çoğu kedi otu , orijinal filizlenmeden yedi ila 20 gün sonra önemli besinleri sağlar. Herhangi bir evcil hayvan otunun ilk büyüme döngüsü en fazla besine sahiptir. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri onları ‌satın alır veya dönüşümlü döngülerde büyütür. Çim solduğunda veya sarardığında, çim artık yararlı besin sağlamaz.

Kedi Otu Faydaları Nelerdir.

Kediler, çimi sindirmek için gerekli enzimlere sahip değildir ve yutulduktan sonra onu oldukça hızlı bir şekilde dışarı atar. Bu nedenle, mide rahatsızlığını gidermek için idealdir. Bununla birlikte, kedinizin kedi otundan hoşlanmasının daha sağlıklı nedenleri vardır.

Diğer faydalar şunlardır:

Lif: Kedi otu, kedinizin sindirim sistemine yardımcı olmak için lifle doludur ve doğal bir müshil görevi görür. Lif, tüy yumaklarını ve yiyecekleri sindirim sisteminden geçirir.

Folik Asit: Folik Asit, oksijeni kanda hareket ettiren ve dolaşıma yardımcı olan bir protein olan hemoglobin üretimini destekler.

Klorofil: Bu, kanın sağlığını artıran ve doğal bir nefes nanesi görevi gören bitkilerde bulunan yeşil pigmenttir. Yabani kedilerin içgüdüsel olarak enfeksiyon, yaralanma, ağrıyı azaltma ve cilt sorunları, hastalıklar ve aneminin iyileşmesi için bir çare olarak ot yemiş olabileceğine inanılıyor.

İç parazit önleme: Sindirim işlemi sırasında, çim, bağırsakta bulunan parazitleri sarar, onları bağırsaktan dışkıya doğru hareket ettirir.

Vitamin ve mineraller: A ve D vitaminleri kedi otunda bulunur. Floofunuzun gözlerini ve bağışıklık sistemini desteklerler.

Kedi Otu Kediniz İçin Güvenli Midir?

Evet, yulaf, çavdar, buğday, keten veya arpa otlarının karışımıyla yapılan kedi otu kediniz için güvenlidir . Aslında, çim çimlerinizden çok daha güvenlidir.

Çim çimen, kediniz için zehirli olan gübreler, kimyasallar veya böcek ilaçları içerebilir. Kedinizin yutacağı diğer hayvanlardan gelen parazitler veya hastalıklar da olabilir.

İster ev kedisi ister sokak kedisi olsun, kediniz için aşırı derecede zehirli olan birçok bitki vardır . Kedi otu, bitki kemirme isteklerini tatmin etmenin çok daha güvenli bir yoludur.

Kedinize kedi otu da dahil olmak üzere yeni bir mama verdiğinizde, kedinizin sağlığının bu mamayı yemesinden fayda sağlayacağından emin olmak için veterinerinize danışmanız iyi bir fikirdir.

Kedi Otu Ve Kedi Nanesi Aynı Mı?

Hayır, kedi nanesi nane ailesindendir ve kedi otu, tahıl veya tahıl bitki ailesindendir. Kedi, kedi nanesini kokladıktan veya yedikten sonra kedinizde bir öfori hissi uyandıran, kedi nanesindeki esansiyel yağ olan nepetalakton içerir .

Çoğu kedi, 3-6 aylık olana kadar kedi nanesine tepki vermez. Ve bazıları bu bitkiye hiç tepki vermiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bir kedinin kedi nanesine tepki verme şekli genetiktir. Bir gen, kedinin esansiyel yağlara tepki vermesine neden olur. Bu nedenle kedinizde bu gen yoksa, geni taşıyan bir kedi gibi tepki vermez.

Kedi otları öforik bir duruma neden olmaz ve kedinin otları yerken keyif alması için herhangi bir genetik özellik gerektirmez. Bazı kediler bitkileri kemirmekle diğerleri kadar ilgilenmezler.

Çok fazla çim kusmaya neden olabilir. Kedi dostunuz kedi otunu çok fazla zaman tüketiyorsa, bitkiyi kedinizin ulaşamayacağı bir alanda tutun. Kedi otunu kesip küçük bir kapta yemek alanına veya doğrudan kedinizin mamasına ekleyerek otu diyetlerine ekleyebilirsiniz .

Kendi Kedi Çiminizi Büyütmek

Kendi kedi çiminizi yetiştirmek için kedi çimi kitleri mevcuttur. Kedinizi ev bitkilerinden uzak tutmakta zorlanıyorsanız, kedi otu içeren bir iç bahçe bu sorunu çözebilir. Kedi otunu ev bitkilerinden ayırdığınızdan emin olun, böylece hangi bitkileri yiyebilecekleri konusunda kafa karışıklığı olmaz.

Kendi kedi çiminizi tohumlardan nasıl yetiştirirsiniz:

Küçük sığ saksıları toplayın ve saksı toprağı ile doldurun. Daha ağır ve kediler çimleri çekiştirdiğinde devrilmeye eğilimli olmayan saksılar kullanın.
Toprağa kedi otu tohumları ekleyin ve ¼ inç toprakla örtün.
Toprağı püskürtün veya ıslatın ve filizlenene kadar (3-7 gün) nemli tutun. Nemli olmalı ama ıslatılmamalıdır. Filizlendikten sonra daha az su kullanın.
Tohumlar filizlendikten sonra, kapları aydınlık bir pencere pervazına veya bahçenizin güneşli bir yerine koyun ve her gün bir sprey şişesiyle sulayın.
Çim 10 cm boyunda olduğunda, kediniz için hazırdır. 10-14 gün sürmelidir.
Sürekli taze ot tedarik etmek için her 1-2 haftada bir yeni tohumlar ekin. Yeni çim için eski solmuş veya sararmış çimi döndürün.
Toprağı hafif nemli tutun, ancak ıslak tutmayın. Küfler, çimler aşırı sulandığında gelişebilir.
Kediniz doğrudan kaptan yiyebilir veya bitkilerin üst kısımlarını kesip sığ bir kapta tüketebilir.
Bitkinin veya toprağın yüzeyindeki yaprak bitlerini veya nematodları izleyin. Bunları doğal ilaçlarla tedavi edin veya bitkileri atın ve temiz saksılarda yenilerini başlatın. Kediniz üzerinde böcekler olan otları yememelidir.
Umarız bu besleyici kedicik ödülü hakkında bir iki şey öğrenmişsinizdir. Daha fazla evcil hayvan bakımı ipucu ve püf noktası için geri gelin!

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu