GenelKöpeklerde Beslenme

Köpekler Patates Yiyebilir Mi


Köpekler patates yiyebilir mi? Evet köpekler patates yiyebilir! İyi pişirildikleri, yeşil olmadıkları ve sade olarak servis edildikleri sürece Köpeğiniz haşlanmış, ezilmiş, buharda pişirilmiş veya fırınlanmış patateslerin tadını çıkarabilir. Ve patatesler de ölçülü olarak sağlıklı bir öğün olabilir.

Patatesin Köpekler İçin Faydaları

Köpekler patates yiyebilir mi sorusunun cevabınızı verdikten sonra en çok merak edilen bir diğer konuda Patates köpekler için iyi mi? Evet! Orta derecede beslendiğinde, patatesler köpeğinize çeşitli besinsel faydalar sağlayabilir.

 • Potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan ve iltihaplanmayı ve bilişsel yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan C vitamini açısından yüksektir .
 • Diğer faydaların yanı sıra köpeğinizin bağışıklık ve sinir sistemlerini desteklemeye yardımcı olan iyi A ve B6 vitamin kaynakları .
 • Patates ayrıca yararlı demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir .

Köpeğinize Patates Vermenin Riskleri

Köpekler patatesleri ödül olarak veya normal mamalarına karıştırarak yiyebilirken. Köpeğinize patates vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

 • Köpekler sadece pişmiş, sade patates yemelidir. Patates püresi insanlar için lezzetli olsa da köpekler için iyi değil. Köpeğinize süt, krema, tereyağı, yağ, peynir, tuz veya diğer çeşniler içeren patatesleri vermekten kaçının.
 • Porsiyon kontrolü önemlidir. Karbonhidrat oranı yüksek olan patatesleri çok fazla tüketmek, köpeğiniz için obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Patates ve genel olarak ikramlar, köpeğinizin günlük kalori alımının %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır.
 • Çiğ patatesler tehlikeli olabilir. Patates, itüzümügiller familyasındandır, yani bazı köpekler için zehirli olan bir bileşik olan solanin içerirler. Patatesleri pişirmek solanin seviyesini düşürerek onları daha güvenli yemelerini sağlar. Çiğ patateslerin de çiğnenmesi zordur, bu nedenle boğulma tehlikesi oluştururlar ve mide-bağırsak sistemini tıkayabilirler.
 • Pişirmeden önce patatesleri soyun. Patates kabuğu köpekler için toksik olmasa da, çok sık veya büyük miktarlarda yenildiğinde yavrularınızın böbreklerine zarar verebilecek doğal olarak oluşan bir bileşik olan oksalat içerir.
 •  Köpeğinize asla yeşil kabuklu patates vermeyin. Bir patatesin kabuğunu inceleyerek yüksek düzeyde solanin tespit edebilirsiniz. Cilt yeşil ise, bu solanin olduğu anlamına gelir. Yeşil kabuğu olmayan bir patates arayın ve köpeğinize vermeden önce kabuğunu soyun.
 • Küçük başla. Köpeğiniz hiç patates yemediyse, mide rahatsızlığı veya alerjik reaksiyon gibi olumsuz bir reaksiyon gösterip göstermediğini görmek için küçük bir miktar besleyerek başlayın. Ardından miktarı zamanla yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Köpeğinizi Patates İle Nasıl Beslemelisiniz?

Köpeğiniz için doğru porsiyon boyutunu belirlemek için patatesleri servis etmeden önce daima veterinerinize danışmalısınız. Patates gibi sağlıklı bir ödül bile köpeğinizin optimum günlük dengeli beslenmesine dahil edilmelidir.

 • Pişmiş, buğulanmış, haşlanmış veya ezilmiş. Onlara sade hizmet ettiğinizden emin olun.
 • Küçük bir atıştırmalık. Devam edin, köpeğinizin kaşığı yalamasına izin verin!
 • Normal yiyecekleri ile karıştırılır. Patatesleri kuru veya ıslak mamalarının altına saklamanızı köpeğinizin ona ulaşmak için çaba göstermesini gerektirir yani o nefis ödül mamasına ulaşma yolunda köpek mamasını yiyecekler.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Köpekler ceviz yiyebilir mi?

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Çok faydalı bilgi bunlar hiç denemedim ama köpeğime en kısa zamanda patates yemeyi deniyicem sonucu yazarım kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu