GenelKöpeklerde Beslenme

Köpekler Peynir Yiyebilir Mi?

Köpekler peynir yiyebilir mi? Köpekler peynir yer mi? Evet, çoğu peynir yiyebilir.. Peynir köpekler için toksik olmasa da, köpekler laktoz intoleransı ile doğdukları anlamına gelen sindirim enzimi laktazdan yoksundurlar. Köpeğinize ara sıra bir ödül olarak peynir verdiğiniz ve yağlı peynirlerden kaçındığınız sürece peynir genellikle güvenlidir. Ve onlar için de iyi olabilir!

Yavru köpeğinizin diyetine peynirin nasıl dahil edileceğine dair ipuçları ve tavsiyeler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Peynirin Köpekler İçin Faydaları

Köpekler peynir yiyebilir mi? Peynir köpekler için faydalı mıdır? Evet olabilir!

Peynirin köpekler için önemli bir mineral olan kalsiyum açısından zengindir. Güçlü kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olur ve sağlıklı kemikler, köpeklerin yürüyüşler ve oyun zamanlarıyla dolu aktif bir yaşam tarzına sahip olmalarına yardımcı olmak için hayati önem taşır.

Peynirin Köpekler İçin Zararları

Çoğu köpek, peyniri ödül olarak veya normal mamasına karıştırarak yiyebilir. Köpeğinize peynir vermeden önce akılda tutması gereken birkaç şey var:

  • Unutmayın, köpekler laktoza toleranssızdır. Vücutları peynir de dahil olmak üzere süt ürünlerini tam ve düzgün bir şekilde sindiremediğinden, yemekten mideleri rahatsız olabilir.
  • Peynir kilo alımına neden olabilir. Peynir, doğal olarak yüksek yağ içeriği nedeniyle çok fazla kaloriye sahiptir (tadının bu kadar güzel olmasının bir parçası da budur!), bu nedenle, köpeklerinin kilosundan endişe duyan evcil hayvan sahipleri onlara peynir vermekten kaçınmalıdır.
  • Köpeğinizin pankreatiti varsa, peynirden kaçının. Pankreatit, hastaneye yatmayı gerektirebilecek ciddi ve yaşamı tehdit eden bir sindirim bozukluğudur. Köpeğinizin bu sorunu yaşayıp yaşamadığını önce veterinerinize danışın.

Köpeğinize Nasıl Peynir Vermelisiniz

En güvenli türü ve uygun porsiyon boyutunu belirlemek için köpeğinize peynir vermeden önce daima veterinerinize danışmalısınız. Peynir gibi kalsiyumla dolu bir ödül bile köpeğinizin optimum günlük dengeli beslenmesine dahil edilmelidir. Peynir verirken şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Az yağlı bir peynir seçin. Süzme peynir ve mozzarella iyi seçeneklerdir. Keçi peyniri, beyaz peynir gibi yüksek yağ içeriğine sahip peynirlerden kaçının.
  • Baharatlı peynirlerden kaçının. Bu, biberli peynir veya baharatlı peynir vermemeniz anlamına gelir! Baharatlı peynirler mide rahatsızlığına neden olabilir.
  • Küçük başla. Köpeğiniz daha önce hiç peynir yemediyse, nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir miktarla başlayın. Mide rahatsızlığı gibi yan etkileri yoksa, köpeğinize küçük miktarlarda ve ölçülü olarak peynir vermeye devam edebilirsiniz.
  • Peyniri köpeğinizin normal mamasıyla karıştırın. Bir tutam peynir, yemeği güzel bir öğün yapar. 

Köpekler salatalık yer mi

Barış Genç

Ben Barış. 10 yıllık bir köpek eğitmeniyim. Hayatımı en sevdiğim dostlarım köpeklere adadım. Bu konudaki tecrübelerimi burada siz değerli okuyuculara paylaşmaktan zevk duyuyorum

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu