GenelKedi Türleri

Sfenks (Tüysüz Kedi) Irkı Özellikleri ve Bakımı

Sfenks kedileri neredeyse çıplak görünümleriyle ünlüdür, ancak bu çekici, zeki ve sevecen kedilerde çok daha fazlası vardır. Bir sfenks ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sfenks kedi ırkı, doğal kellikleri sayesinde çarpıcı ve kesinlikle kusursuzdur. Alışılmadık görünümleri, sfenkse hayranlarından adil bir pay kazandırdı – ve birkaç kişi de türün çıplaklığından pek etkilenmedi. Ancak baş döndürücü görünümleri hakkında ne düşünürseniz hissedin, bu palyaço kedileri zeki , ilgi çekici ve sadık evcil hayvanlardır. Sfenks, ilginizi ve şefkatinizi, özellikle de sevginizle birlikte gelen çizikleri arzulayan sevecen ve arkadaş canlısı bir türdür.

Nispeten nadir bir cins olduklarından , bu tüysüz kediler oldukça pahalıya mal olabilir. Bir sfenks kedisi satın almak istiyorsanız, cüzdanınızın derinliklerine inmeye hazır olun: Saygın bir yetiştiriciden bir sfenks kedi yavrusu fiyatı , soyağacına bağlı olarak genellikle 10.000 – 15.000 TL arasındadır.

Sfenks Kedi Dış Görünüşü

Sfenks, “tüysüz kedi” olarak kabul edilirken, aslında tüysüz değildir. Bu kedigiller, görülmesi zor, ancak dokunulduğunda hemen görünen (süper yumuşak olduğu gibi) ince bir uzun tüyle kaplıdır. Bir tüysüz kedi, ona daha fazla kişilik veren veya hiç vermeyen birkaç seyrek bıyığa ve kaşlara da sahip olabilir.

Krem rengi sfenks kedisi doğrudan ışık altında parke zeminde duruyor.
Sfenksler, tüysüz vücutlarının yanı sıra limon şeklindeki gözleri, çevik ayak parmakları, büyük kulakları ve yuvarlak göbekleriyle tanınırlar
Sfenks kedisinin derisi, tıpkı geleneksel bir ev kedisinin kürkü gibi genellikle pigmentli veya desenlidir. Ve daha kürklü kedigiller gibi, sfenksler de çok çeşitli renk ve işaretlere sahiptir. Koyu renkli siyah sfenks kedilerinden desenli kaplumbağa kabuğu kedi yavrularına kadar, çeşitlilik sıkıntısı yoktur.

Sfenks, orta boy bir kedi olarak kabul edilir; dişiler 3 kilograma kadar hafif olabilirken, daha büyük erkekler tartıyı 7 kilogram olarak değiştirebilir. Sfenks kedisinin belirleyici fiziksel özelliği tüylerinin belirgin olmaması olsa da, çıplaklığı geride bıraktığınızda bu cinsin başka ayırt edici özellikleri de vardır. Dikkate değer özellikler arasında limon şeklindeki gözleri ; uzun parmak benzeri parmaklar ; büyük, yarasa benzeri kulaklar; ve büyük, yuvarlak bir göbek. Bu yuvarlak orta bölüme rağmen, sfenks kedileri aslında inanılmaz derecede aktif, kaslı vücutlara sahip atletik hayvanlardır.

Başka bir sfenks özelliği, çok sayıda görünür kırışıklıktır. Bu kedicikler aslında diğer kedilerden daha kırışık değildir, ancak kalın kürklerinin olmaması bu evrensel kedi özelliğini vurgular.

Eve bir sfenks getirmeden önce bilmeniz gereken bir şey varsa, o da tüylerinin olmamasının daha az bakım yapmak anlamına gelmediğidir. Gerçekte, çok fazla bakıma ihtiyacı olacak.

Sfenks (Tüysüz Kedi) Özellikleri

Bu güzel tüysüz kediler meraklı, dışa dönük, süper zeki ve ihtiyaçlarını tam anlamıyla iletmekten çekinmiyorlar. Sfenksler gürültülüdür.

Sfenks kedileri, dikkatinizi çekmek (ve okşanmak) için etrafta palyaçoluk yapan aptal, eğlenceyi seven, doğuştan eğlendiricilerdir. Bu sosyal, oyuncu kediler sevilmeyi sever ve sizin tarafınıza yapıştırılmış saatler geçirirler. Serin sabahlarda (hatta çok soğuk olmayan günlerde), sizinle birlikte sıcacık battaniyelerin altına girme fırsatını geri çevirmezler. Muhtaç doğaları her evcil hayvan ebeveyni için değildir, ancak sfenksi sevenler, başka hiçbir yerde bulması zor olan birinci sınıf bir arkadaşlıkla ödüllendirileceklerdir. Bu kediler, sizi sonsuza dek sevecek sadık, kendini adamış evcil hayvanlardır.

Sfenksiniz evdeki herhangi bir odaya veya dolaba gizlenirse şaşırmayın. Bu kediler, eski atasözünün ima ettiği kadar meraklıdır. Dürtmek ve açmak için kullandıkları hünerli, parmak benzeri patileriyle inanılmaz derecede çeviktirler.

Sfenks Yaşam İhtiyaçları

Sfenks kedileri, önemli ölçüde fiziksel ve zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyan aktif bir cinstir. Kendilerini oyuncaklarla ve tırmalama tahtalarıyla eğlendirebilirler (ve eğlendireceklerdir) , ancak gerçekten mutlu olmak için en sevdikleri insanların ilgisine ve sevgisine ihtiyaçları vardır. Bu girişken hayvanlar , uzun süre kendi başlarına pek iyi geçinemezler – çok fazla zamanı olan ve vermeyi seven bir sahibine ihtiyaç duyarlar.

Sfenksler masa tenisi toplarını kovalamayı ve tüylü oyuncakların etrafında vurmayı severken, onun en sevdiği eğlencelerden ikisi tırmanmak ve tünemektir – oturması için çok yüksek bir kitaplık veya çok dar bir çıkıntı yoktur. Hareket edecek alan, kedi ağaçları ve evlerinin orman jimnastik salonlarına dönüşmesine aldırış etmeyen sahipleri, atletik sfenks için çok uygundur.

Tüysüz kediler her zaman çıplak dolaştıkları için bu kediler güneşe ve soğuğa karşı hassas olma eğilimindedir. Muhtemelen sfenksinizi evin etrafında güneşli bir pencere, sıcak bir havalandırma gibi sıcak noktalarda sık sık bulursunuz, hatta sizinle birlikte örtülerin altında kıpırdanırsınız. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, tüylü (ve şık) bir kazak veya paltoyla kedinizi sıcak tutun.

Sfenks, tüysüz kedilerin en bilinen cinsidir. Ancak çıplaklıklarının avantajları da var: Bir sfenks suyu çoğu kediden daha fazla tolere eder, bu harika çünkü tüysüz vücutları çok fazla banyo gerektirir . Kürklerinin olmaması da sfenksin hipoalerjenik olduğu anlamına gelir . Ve gerçekten hipoalerjenik bir evcil hayvan diye bir şey olmasa da , kediciklerin etrafında hapşırma veya kaşınma eğiliminde olan kedi severler için iyi bir seçim olabilirler.

Aktif ve eğlenceli olmalarına rağmen sfenksler, özellikle yavru kedi olarak tanıştırıldıklarında çocuklarla, aile köpekleriyle ve diğer kedilerle iyi geçinen nazik, uyumlu ruhlardır .

Sfenks (Tüysüz Kedi) Bakımı

Eve bir sfenks getirmeden önce bilmeniz gereken bir şey varsa, o da tüylerinin olmamasının daha az bakım yapmak anlamına gelmediğidir. Gerçekte, çok fazla bakıma ihtiyacı olacak. Kedi kürkü yağ salgılarını emer ve ayırır ve onsuz kedinizin cildi yağlı, kirli ve hatta kötü kokulu olabilir. Sfenkslerin en iyi şekilde görünmelerini ve hissetmelerini sağlamak için en az haftada bir banyoya, düzenli kulak temizliğine ve tırnaklarını kesmeye ihtiyaçları vardır. Ve not alın: Bu tüysüz kedi, aslında kürklü benzerleri kadar pirelere karşı hassastır, bu nedenle yine de normal pire önlemlerini almanız gerekecek .

Sfenksler doğal olarak aktif hayvanlardır, bu yüzden patilerini hareket ettirmek için yolunuzdan çekilmeniz gerekmez. Onları meşgul edecek bol miktarda kedi oyuncağı sağladığınız sürece , yüksek enerjili koşu, zıplama ve oyun nöbetleri ile hemen hemen her kedi boyu uyku saatiyle aynı programa sahip olmalarını bekleyebilirsiniz.

Bu zeki, meraklı kediler hızla eğitime başlar ve öğrenmeyi severler. Pozitif pekiştirme ve yoğun dikkat, kedinize komutları ve numaraları öğretmenin anahtarıdır – bir sfenks getirmeyi öğrenmek ister!

Bir sfenks kedisi, ister dört ister iki ayaklı olsun, ailenin hemen hemen her üyesiyle iyi geçinir. En azından, dikkat çekme eğilimleri ve doymak bilmez merakları başlarını belaya sokabilir. Mahalleyi keşfetmek için kaçıp gitmediğinden emin olmak için sfenksinize göz kulak olun. Herhangi bir kedide olduğu gibi, asla denetimsiz olarak dışarıda bırakılmamalıdır.

Sfenks kedilerinin büyük karınlarına uygun büyük bir iştahları vardır. Çoğu kediden daha fazla mamaya ihtiyaç duyarlar. Kilolarına dikkat edin , ancak bu türün tamamen sağlıklı bir özelliği olan yuvarlak orta bölümleri hakkında endişelenmeyin. Sfenksinizi ne zaman, hangi mamayla ve ne sıklıkta besleyeceğinizi öğrenmek için veterinerinize danışın.

Ayşe Dinç

Ben Ayşe. Çocukluğumdan gelen kedi sevgimi büyüdüğümde profesyonelliğe çevirdim. Hayvan bilimi üzerine bir çok tez yazıp yıllarımı en çok sevdiğim canlılar olan hayvanlara özelliklede kedilere adadım. Şimdi burada tüm bilgi ver birikimlerimi paylaşıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu türü hep merak etmişimdir. Bundan nerede bulabileceğimi özelliğini iyiki böyle bir bilgilendirme sitesi mevcut

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu